Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει εκδήλωση για τη Σωματοαισθητική και το Design

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί τον διεθνούς φήμης πραγματιστή φιλόσοφο Richard Shusterman στην ημερίδα με τίτλο Somaesthetics and Design

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στις 28 Νοεμβρίου και ώρα 6:00μ.μ, στην Αίθουσα Πάφος στο κτήριο Α.Θεμιστοκλέους, στο ΤΕΠΑΚ.

Η ημερίδα έχει ως στόχο να εισαγάγει το κοινό στο πεδίο της Σωματοαισθητικής, εντοπίζοντας τις σχέσεις της με τη φιλοσοφία του πραγματισμού. Ο περίπλοκος ρόλος που διαδραματίζει το σώμα στη σχεδιαστική εμπειρία, οι στόχοι και οι εκφάνσεις της Σωματοαισθητικής και οι διεπιστημονικές εφαρμογές της είναι μερικά από τα ζητήματα που θα συζητηθούν, προτού αναλυθεί η συνεισφορά της στο design.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα.

Προσκεκλημένοι ομιλητές/ομιλήτριες:

• Richard Shusterman, Καθηγητής Φιλοσοφίας και Διευθυντής του Center for Body, Mind and Culture στο Florida Atlantic University.

Συζητούν:

• Έφη Κυπριανίδου, Επικ. Καθηγήτρια, Τμήμα Καλών Τεχνών (ΤΕΠΑΚ)
  • Δανάη Ιωάννου, Υποψ. Διδάκτωρ, Τμήμα Καλών Τεχνών (ΤΕΠΑΚ)

Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 25002083 και στην ηλεκτρονική διεύθυνση dal.ioannou@edu.cut.ac.cy