ΤΕΠΑΚ/Ημερίδα: «Εκπαίδευση προσφύγων στη φροντίδα ατόμων τρίτης ηλικίας»

Το Τμήμα Νοσηλευτικής και το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ, σε συνεργασία με τον Όμιλο Ματέρια, οργάνωσαν στις 3 Νοεμβρίου 2022, ημερίδα με θέμα «Εκπαίδευση προσφύγων στη φροντίδα ατόμων τρίτης ηλικίας με σκοπό την ένταξη τους στη δυτική κοινωνία», στο ξενοδοχείο Ποσειδώνια στη Λεμεσό.

Σκοπός της ημερίδας ήταν η διάχυση των αποτελεσμάτων του  ευρωπαϊκού προγράμματος «HERO» που χρηματοδοτείται από το ΙΔΕΠ Διά Βίου Μάθησης (Αρ. Πρωτ. 2020-1-CY01-KA204-066039) κάτω από το πρόγραμμα Erasmus+.

Το πρόγραμμα «HERO» στοχεύει στο να αντιμετωπίσει δύο σημαντικά ζητήματα που κυριαρχούν στην Ευρώπη: τη γήρανση και τη μετανάστευση.

Στόχος του έργου δεν είναι μόνο να καλύψει την ανάγκη για μακροχρόνια φροντίδα των ηλικιωμένων στην Ευρώπη, αλλά και να συμβάλει στην απασχόληση και την κοινωνική ένταξη των προσφύγων που φτάνουν στην Ευρώπη από χώρες της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής.

Στην Κοινοπραξία συμμετέχουν 6 ευρωπαϊκοί οργανισμοί: ΟΜΙΛΟΣ MATEΡIA (ΚΥΠΡΟΣ), AKTIOS ΜΟΝΑΔΕΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ (ΕΛΛΑΔΑ), IΝSTITUTO NAZIONALE DI RIPOSO E CURA PER ANZIANI INRCA (ΙΤΑΛΙΑ), ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ (ΚΥΠΡΟΣ), COMPUTER SOLUTIONS S.A. (ΕΛΛΑΔΑ), DOMUSVIDA (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ).

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»