Επίσημη Έναρξη του Έργου EMPACT

To EMPACT – «Ενσυναίσθηση και Βιωσιμότητα: Η Τέχνη του να Σκέφτεσαι σαν Βουνό» είναι ένα έργο διάρκειας 24 μηνών, συγχρηματοδοτούμενο από το πρόγραμμα Creative Europe της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το οποίο αναμένεται να ολοκληρωθεί το 2024.

Συντονιστής του έργου είναι το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου-Τμήμα Καλών Τεχνών (Επικ. Καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννης Χρηστίδης) ενώ συμμετέχουν ακόμη πανεπιστημιακοί φορείς αλλά και οργανισμοί από όλη την Ευρώπη.

Στο πλαίσιο του προγράμματος EMPACT πρόκειται να πραγματοποιηθούν πολυάριθμες ενέργειες, δραστηριότητες αλλά και workshops υπό την αιγίδα του ΤΕΠΑΚ αλλά και σε συνεργασία με τους εταίρους του προγράμματος.

Ήδη από τον Αριστοτέλη, οι τέχνες έχουν συσχετιστεί με ενσυναισθητικές αντιδράσεις στον πόνο των άλλων και, κατά συνέπεια, με την καλλιέργεια μιας συμπονετικής στάσης. Με ποιους τρόπους μπορεί η ενασχόληση με έργα τέχνης να επηρεάσει συναισθηματικά τους ανθρώπους ώστε να γίνουν πιο συμπονετικοί απέναντι στη φύση;

Το έργο EMPACT υιοθετεί μια καινοτόμο προσέγγιση στη δράση κατά της κλιματικής κρίσης, που βασίζεται στην ιδέα ότι η έννοια της ενσυναίσθησης μπορεί να φωτίσει τον τρόπο με τον οποίο κατανοούμε και ενσαρκώνουμε τη βιωσιμότητα στις τέχνες. Το έργο βασίζεται σε δύο αλληλένδετους πυλώνες: (i) τη διευκόλυνση των καλλιτεχνών να παράγουν, μέσω βιώσιμων πρακτικών, τέχνη που προάγει μια ενσυναισθητική στάση απέναντι στη φύση, και έτσι να ενσωματώνουν αποτελεσματικά την έννοια της βιωσιμότητας στην καλλιτεχνική τους παραγωγή, (ii) την ανάγκη οι καλλιτέχνες και οι εργαζόμενοι στον πολιτισμό να γίνουν οι ίδιοι ενσυναισθητικά και ανθεκτικά άτομα, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τη μετα-πανδημική κοινωνική και οικονομική κρίση.

Βασικοί παράγοντες, όπως καλλιτέχνες, ειδικοί σε θέματα βιωσιμότητας, φιλόσοφοι και κοινωνικοί επιστήμονες, θα συμμετάσχουν σε ένα διάλογο για να διερευνήσουν το ρόλο της ενσυναίσθησης στην ανάπτυξη βιώσιμων στάσεων ζωής, με απώτερο στόχο την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Το EMPACT θα υλοποιήσει μια ολιστική, καλά σχεδιασμένη σειρά δραστηριοτήτων που θα παρέχουν στους καλλιτέχνες και τους πολιτιστικούς φορείς τις γνώσεις και τα εργαλεία για την αντιμετώπιση των πολύπλοκων επιστημονικών και κοινωνικών συγκρούσεων που δημιουργούνται από την κλιματική αλλαγή, και συγκεκριμένα:

Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχετικό με την ενσυναίσθηση και βιωσιμότητα για τις τέχνες, το οποίο θα αναπτυχθεί από σχετικούς εμπειρογνώμονες, και θα δοκιμαστεί κατά τη διάρκεια του έργου από καλλιτέχνες από όλες τις χώρες των εταίρων μέσω βιωματικών εργαστηρίων.

Ένα καλλιτεχνικό πρόγραμμα που περιλαμβάνει τη συνεργασία και τη δημιουργία καινοτόμων έργων τέχνης, την επιμέλεια δύο διεθνών εκθέσεων σύγχρονης τέχνης που αφορούν τη βιωσιμότητα μέσα σε ένα ενσυναισθητικό και δημιουργικό πλαίσιο.

Μια σειρά από δράσεις προσανατολισμένες στην τέχνη και τους καλλιτέχνες, που περιλαμβάνουν, ένα πρόγραμμα  residency που προσφέρει στους καλλιτέχνες την ευκαιρία να συνεργαστούν με διεθνείς συνεργάτες και να παρουσιάσουν το έργο τους στο κοινό, μια σειρά κοινωνικά εμπλεκόμενων καλλιτεχνικών παρεμβάσεων, σε συνεργασία με οργανισμούς και τοπικές κοινότητες,  καθώς και συνεργατικά διεπιστημονικά καλλιτεχνικά έργα.

Περαιτέρω, θα αναπτυχθεί η πλατφόρμα Βιώσιμης Κυκλικής Οικονομίας (SuCiE), ώστε να δοθεί η δυνατότητα σε καλλιτέχνες και εταιρείες να δημοσιεύουν και να ανταλλάσσουν με άλλους καλλιτέχνες πλεονάζοντα ή μη αναγκαία υλικά με χαμηλό κόστος. Το EMPACT διευθύνεται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και συντονίζεται επιστημονικά από τους Επίκουρους Καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννη Χρηστίδη (Τμήμα Καλών Τεχνών).

Οι ανωτέρω δραστηριότητες θα υλοποιηθούν με τη συνεργασία εννέα Ευρωπαϊκών εταίρων (Cyprus University of Technology (Κύπρος), ID22: Institute for Creative Sustainability (Γερμανία), Fondazione Lamberto Puggelli (Ιταλία), Espacio Rojo (Ισπανία), National Academy for Theatre and Film Arts (NATFA) “Kr. Sarafov” (Βουλγαρία), Nature, Art & Habitat (NAHR)  (Ιταλία), Umetnostna Galerija Maribor (Σλοβενία), Wisefour (Κύπρος), and Vorres Museum (Ελλάδα)) με διαφορετική εμπειρία και τεχνογνωσία, οι οποίοι αντιπροσωπεύουν μια ευρεία, ισορροπημένη, και στοχευμένη γεωγραφική περιοχή.

Δήλωση Αποποίησης Ευθύνης

Με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι απόψεις και οι γνώμες που διατυπώνονται εκφράζουν αποκλειστικά τις απόψεις των συντακτών και δεν αντιπροσωπεύουν κατ'ανάγκη τις απόψεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή του Ευρωπαϊκού Εκτελεστικού Οργανισμού Εκπαίδευσης και Πολιτισμού (EACEA). Η Ευρωπαϊκή Ένωση και ο EACEA δεν μπορούν να θεωρηθούν υπεύθυνοι για τις εκφραζόμενες απόψεις.

101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP-2

ΤΕΛΟΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο EMPACT, παρακαλώ επικοινωνήστε με:

Δανάη Ιωάννου

Project Manager EMPACT | Cyprus University of Technology