ΤΕΠΑΚ: Εναρκτήρια συνάντηση του ευρωπαϊκού έργου ENGINEER

Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Ολοκληρώθηκε η εναρκτήρια συνάντηση του ευρωπαϊκού έργου “Civil engineering and geomatics innovative research on heritage» (ENGINEER), το οποίο συντονίζεται από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου(ΤΕΠΑΚ).

Η συνάντηση έλαβε χώρα στις 9 – 11 Νοεμβρίου στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστήμιου. Το ανοικτό μέρος της εκδήλωσης χαιρετήσαν ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ Καθ. Παναγιώτης Ζαφείρης, ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής Καθ. Ευάγγελος Ακύλας και η Επιστημονική Λειτουργός κα Κωνσταντίνα Μακρή του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας.

Το ερευνητικό έργο ENGINEER επικεντρώνεται στα καινοτόμα ερευνητικά πεδία που ασχολούνται με την τεκμηρίωση, την ψηφιοποίηση, την οπτικοποίηση, την ανταλλαγή δεδομένων, τη δομική μελέτη, τη σεισμική και τη μηχανική συντήρησης της πολιτιστικής κληρονομιάς, συμπεριλαμβανομένων μνημείων και τοπίων. Πρόκειται για ένα τριετές έργο με χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ύψους 1.5 εκ. ευρώ, στο πλαίσιο του Ορίζοντα Ευρώπης πρόσκληση Twinning (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03) και οι εργασίες του αναμένεται να ολοκληρωθούν στο τέλος του 2025.

Το έργο προσβλέπει στην ερευνητική και τεχνολογική αναβάθμιση και αριστεία εργαστηρίων του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής στους υποσχόμενους τομείς της γεωπληροφορικής και πολιτικής μηχανικής με στόχο την επιστημονική μελέτη, διατήρηση και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Για την επίτευξη αυτού του στόχου, το ΤΕΠΑΚ έχει ευθυγραμμίσει τις δυνάμεις του με τρία κορυφαία σε έρευνα και καινοτομία ιδρύματα στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα, στην κοινοπραξία συμμετέχουν το Πολυτεχνείο του Μιλάνο (Politecnico di Milano, POLIMI) της  Ιταλίας, το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (University College of London, UCL) του Ηνωμένου Βασιλείου, και το Πανεπιστήμιο του Αβέιρο (Universidade de Aveiro, UAVEIRO) της Πορτογαλίας.  Επίσης, το Κυπριακό Κέντρο Αριστείας Ερατοσθένης (ECoE) έχει αναλάβει την επικοινωνία και την αλληλεπίδραση των αποτελεσμάτων του έργου με την τοπική βιομηχανία, την κοινωνία και τους φορείς χάραξης πολιτικής μέσα από τον Κόμβο Ψηφιακής Καινοτομίας (Digital Innovation Hub) του Κέντρου.

Οι προτεινόμενες δράσεις του έργου στοχεύουν στη βελτίωση και την ενίσχυση των διεπιστημονικών δεξιοτήτων, καθώς και στη διεύρυνση των ερευνητικών δυνατοτήτων του υφιστάμενου προσωπικού του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών και Μηχανικών Γεωπληροφορικής του ΤΕΠΑΚ, σε θέματα σχετικά με τους τομείς της εφαρμοσμένης γεωματικής και δομικής μηχανικής σε μνημεία και χώρους αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.

Τα αρχαία μνημεία και οι αρχαιολογικοί χώροι βρίσκονται εκ των πραγμάτων σε διαρκή έκθεση στις δυναμικές περιβαλλοντικές συνθήκες που τα πλαισιώνουν. Το γεγονός αυτό, μαζί με τη φυσική φθορά και την επίδραση της γενικότερης κλιματικής αλλαγής, δημιουργεί κλιμακωτές αρνητικές επιπτώσεις. Ως εκ των άνω, τα προτεινόμενα ερευνητικά πεδία θα συμβάλουν στη βελτιστοποίηση και την αποτελεσματικότητα των μεθόδων παρακολούθησης και προστασίας, στοχεύοντας σε μεγαλύτερη διάρκεια διατήρησης και διαφύλαξης της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς της Κύπρου.

Το Έργο υποστηρίζεται από το Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου.

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»

Το Έργο υποστηρίζεται από το Τμήμα Αρχαιοτήτων Κύπρου.