ΤΕΠΑΚ: Τυπο/γραφικές μέρες7 2022

Οι "Τυπο/γραφικές μέρες7 2022" πλησιάζουν και όπως κάθε χρόνο φέρνουν μαζί τους ενδιαφέρουσες διαλέξεις και δημοφιλή τυπογραφικά εργαστήρια από εμπειρογνώμονες του σχεδιασμού και της τυπογραφίας.

Το Σάββατο 26 Νοεμβρίου, 5.00–8.00 μ.μ. στο Αμφιθέατρο 2, Κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος του ΤΕΠΑΚ (Θέμιδος και Ιφιγενείας γωνία στη Λεμεσό) θα μοιραστούν μαζί μας πτυχές της δουλειάς τους, μεταφέροντας εμπειρίες και γνώσεις, οι Ερμίνα Εμμανουήλ, Περικλής Γεωργίου, Χριστίνα Ολυμπίου και Rikke Hansen.

Παράλληλα, το Σάββατο 26 και την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, 10.00 π.μ.–3.00 μ.μ. η Rikke Hansen θα διεξαγάγει διήμερο τυπογραφικό εργαστήρι με τίτλο “Making is Thinking, Idea generation – Thinking with your hands”, στο Εργαστήριο Τέχνης και Σχεδιασμού (ΕΤΣ), στην Πλατεία Ηρώων, στη Λεμεσό.

Οι θέσεις είναι, όπως πάντα, περιορισμένες και περιζήτητες γι’ αυτό απαιτείται εξασφάλιση ελεύθερης συμμετοχής στον σύνδεσμο https://www.eventbrite.co.uk/e/experimental-typography-with-rikke-hansen-tickets-456918103347

Αναλυτικά, το πρόγραμμα των διαλέξεων του Σαββάτου 26 Νοεμβρίου έχει ως εξής:

Ομιλήτρια: Ερμίνα Εμμανουήλ

Τίτλος παρουσίασης: Η δύναμη της εικονογράφησης

Λέγεται ότι “μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις”. Όπως γνωρίζουμε ο ανθρώπινος εγκέφαλος επεξεργάζεται ευκολότερα τις εικόνες παρά τις προτάσεις, ειδικά αν αυτές είναι μεγάλες. Γι’ αυτό η εικονογράφηση χρησιμοποιείται ώστε το μυαλό να κατανοεί μικρές και μεγάλες έννοιες. Ξεκινώντας από πολύ παλιά στην ιστορία, φτάνοντας στο σήμερα, τι είναι η εικονογράφηση και πώς αυτή ενισχύει την οπτική επικοινωνία; Και ποια η διαφορά μεταξύ ενός εικονογράφου (illustrator) και ενός γραφίστα (graphic designer);

Ομιλητής: Περικλής Γεωργίου – Nekativ

Τίτλος Παρουσίασης: Το ξύλο βγήκε απ’ τον Παράδεισο

Αναλύοντας κάποια υπαρξιακά ερωτήματα. Πως ισχύει η γενική αλήθεια “Το ξύλο βγήκε απ’ τον Παράδεισο” και στον τομέα του design; Τι είναι “ξύλο” για εμάς τους designers και πως μπορεί, όχι μόνο να το αποφύγουμε αλλά να το μετατρέψουμε σε ευκαιρία; Πόσα OΧΙ χρειάζονται για φτάσεις σε ένα ΝΑΙ και γιατί το λάθος είναι ανώτερο του designer;

Ομιλήτρια: Χριστίνα Ολυμπίου

Τίτλος παρουσίασης: Ρωτώντας πας στην πόλη

Σα βγεις στον πηγαιμό για την γραφιστική, να εύχεσαι να ’ναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις. Και είναι ο δρόμος μακρύς, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις. Απροσανατόλιστη όμως όπως είμαι, χάνομαι και ρωτώντας πάω στη πόλη.

Μια αναδρομή στη διαδρομή μου μέσα από περιπέτειες, ανατροπές, χαρές και λύπες, που λέγονται τυπογραφία, γραφιστική και εικονογράφηση.

Ομιλήτρια: Rikke Hansen

Τίτλος παρουσίασης: Experimentation the risk of failure

Rikke Hansen is a Graphic Designer and Educator. She works and teaches in a field in the intersection between language, culture and space. She has a passion for graphic design and typography and for working with design methods that provide students with ways to fundamentally understand society and its stakeholders’ needs and how to drive these processes to useful results. In her presentation she will talk about experimentation – design process and curiosity as a seed for creativity. Tangible prototyping as a tool for idea generation. Showing examples of typographic experimentations from her students and her own work.

Η διημερίδα διοργανώνεται από τα Ερευνητικά εργαστήρια ΕΕΓΓΕ (Ερευνητικό Εργαστήριο για τη Γλώσσα και τη Γραφιστική Επικοινωνία) και ΕΕΣΟΕ (Ερευνητικό Εργαστήριο Σημειωτικής και Οπτικής Επικοινωνίας) του Τμήματος Πολυμέσων και Γραφικών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και υποστηρίζεται από την Ένωση Γραφιστών και Εικονογράφων Κύπρου (ΕΓΕΚ).

Πληροφορίες για τη διημερίδα "Τυπο/γραφικές μέρες7 2022" στα κοινωνικά δίκτυα (Department of Multimedia & Graphic Arts – CUT, cut.mga, typo/graphic days7, CUT_Events @ ΤΕΠΑΚ) καθώς και στην ιστοσελίδα του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (www.cut.ac.cy).