Βραβείο τρίτης καλύτερης παρουσίασης στο 3ο Επιστημονικό Συνέδριο Λογοθεραπείας

Τα αποτελέσματα του ερευνητικού έργου i-TRAIN: Mobile Digital Training for Direct Care Workers dealing with stroke survivors, του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου παρουσιάστηκαν στο 3ο Επιστημονικό Συνέδριο Λογοθεραπείας, που έλαβε χώρα στην Αθήνα στις 11 – 13 Νοεμβρίου 2022.

Την προφορική ανακοίνωση παρουσίασε η Σταυρούλλα Γρηγορίου, διδακτορική φοιτήτρια του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης, η οποία πήρε και το 3ο βραβείο του συνεδρίου από τον Σύλλογο Επιστημόνων Λογοπαθολόγων Λογοθεραπευτών Ελλάδος (ΣΕΛΛΕ).

Το i-TRAIN έχει συγχρηματοδοτηθεί από το Erasmus+ και το Ευρωπαϊκό Ταμείο της Ευρωπαϊκής Ένωσης με αριθμό 2019-1-CY01-KA202-058338, με το ποσό των 248 000 Ευρώ. Συντονιστές του προγράμματος ήταν οι Δρ. Μαρία Καμπανάρου - Καθηγήτρια Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης και Δρ. Ηλιάδα Πάμπουλου - Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης, με την συνεχή υποστήριξη της Προέδρου του Cyprus Stroke Association,  κα Μαρίνα Χαραλάμπους.

Στο έργο αυτό συμμετείχαν συνολικά πέντε ευρωπαϊκές χώρες: Κύπρος (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Cyprus Stroke Association), Ιταλία (Tech4Care, Azienda Ospedaliero Universitaria Ospedali Riuniti Ancona Umberto I, G. Salesi, G.M. Lancisi), Σουηδία (Linköping University), Πορτογαλία (Virtual Campus) και Λιθουανία (Kaunas University of Technology. Στο έργο έχουν εμπλακεί πανεπιστήμια, πανεπιστημιακές κλινικές, μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί, εταιρίες έρευνας και ανάπτυξης και φροντιστές ατόμων με εγκεφαλικό επεισόδιο.

Η ομάδα του i-TRAIN έχει δημιουργήσει ένα εκπαιδευτικό πακέτο για τη στήριξη των φροντιστών επιζώντων εγκεφαλικού επεισοδίου. Συγκεκριμένα, δημιουργήθηκε μια προσβάσιμη, απλή και καινοτόμα πλατφόρμα για τους φροντιστές ατόμων με εγκεφαλικό επεισόδιο, η οποία είναι διαθέσιμη δωρεάν διαδικτυακά. Ακόμα, αναπτύχθηκε καινοτόμα ψηφιακή εκπαίδευση στο κινητό τηλέφωνο, παρέχοντας επιπλέον πρακτική εξάσκηση στους φροντιστές ατόμων με εγκεφαλικό επεισόδιο. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: https://itrain-project.eu/sv/home-se/.

Στήριξη σε πάνω από 2400 φοιτητές/τριες, ύψους πέραν του 1 εκ. ευρώ, από το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών/τριών ΤΕΠΑΚ

ΤΕΠΑΚ: Απονεμήθηκαν τα βραβεία του Φοιτητικού , καλλιτεχνικού, διαγωνισμού με θέμα την καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών

Κυκλοφόρησε το βιβλίο του Καθηγητή του ΤΕΠΑΚ, Αλέξη Σαβεριάδη, με τίτλο «Τουριστική Διακυβέρνηση: Παγιωμένες αντιλήψεις, προκλήσεις, προοπτικές»