CURATORIAL ACADEMY PROJECT II Λυδία Χατζηιακώβου

Διάλεξη:  Ο Καλλιτέχνης ως Καταλύτης και ο Πολίτης ως Συν-δημιουργός: Εναλλακτικές Πρακτικές, μη Τυπική Εκπαίδευση, Δημιουργία Κοινότητας.

Άγιοs Θεόδωρος, Σάββατο 26 Νοεμβρίου, 11 π.μ. Η διάλεξη θα δοθεί στα πλαίσια του μονοήμερου συνεδρίου Άλλοτε Οικείοι Χώροι, Σύγχρονοι Δημιουργοί Πολιτισμού: Το Θερινό Σπίτι του Αδαμάντιου Διαμαντή.

Εργαστήρια: Τέχνη για την Κοινωνική Αλλαγή,

12.30 28-29 Νοεμβρίου, 2022, Εργαστήρια Τμήματος Καλών Τεχνών

Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

Το διεθνές πρόγραμμα Curatorial Academy Project (πρόγραμμα επιμελητικής ακαδημίας)  οργανώνεται  από την καθηγήτρια  Κλίτσα Αντωνίου και το Cut Contemporary Fine Arts Lab (Εργαστήριο Σύγχρονης Τέχνης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου) και εστιάζει σε διεθνείς προσκεκλημένους από διάφορους οργανισμούς και πανεπιστήμια, με αξιόλογη παρουσία στο συγκεκριμένο πεδίο. Περιλαμβάνει εντατικά εργαστηριακά μαθήματα στην επιμέλεια εκθέσεων και καλλιτεχνικών δράσεων. Τα Curatorial Academy Projects θα προσφέρουν στους συμμετέχοντες μια σειρά διαλέξεων και  εργαστηριακών πρακτικών μέσα από τις οποίες θα μπορέσουν να παρουσιάσουν τις επιμελητικές τους ιδέες ή τα δικά τους έργα τέχνης και να λάβουν σχόλια από τους προσκεκλημένους ομιλητές. Θα προετοιμάσει τους συμμετέχοντες να επεκτείνουν το ρόλο των επιμελητών προσελκύοντας πιο αποτελεσματικά το κοινό και προτείνοντας εναλλακτικά μοντέλα δημιουργίας εκθέσεων, θεσμών και κοινωνικής δικαιοσύνης μέσω  της τέχνης. Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση και η καθιέρωση ενός επαγγελματικού διαλόγου, ο οποίος θα  ενθαρρύνει  τη συνεχή αξιολόγηση προσωπικών επιμελητικών πρακτικών.

Herman Bashiron Mendolicchio ήταν ο πρώτος προσκεκλημένος του προγράμματος αυτού το 2021. To 2022 to πρόγραμμα συνεχίζει με προσκεκλημένη την Λυδία Χατζηιακώβου, επιμελήτρια, συν-διευθύντρια του ArtBOX (www.artbox.gr). Από το 2004, συν-διευθύνει το γραφείο creative arts management ArtBOX, που σχεδιάζει και υλοποιεί project σύγχρονης τέχνης με άξονα τη διερεύνηση της τέχνης ως φορέα αλλαγής στην κοινωνία, σύμφωνα με έναν μακροχρόνιο στρατηγικό σχεδιασμό. Στο πλαίσιο αυτό, σχεδιάζει, επιμελείται και συντονίζει project που δίνουν έμφαση στην τέχνη για την κοινωνκή αλλαγή και τη σχέση μεταξύ τέχνης και τεχνολογίας και που φέρνουν σε επαφή κοινότητες, καλλιτέχνες και φορείς από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Πρόσφατα παραδείγματα είναι το “The New New” - Φεστιβάλ Τέχνης Επιστήμης Τεχνολογίας της ΔΕΘ-Helexpo (2014-2018) του οποίου ήταν καλλιτεχνική διευθύντρια, και το πρόγραμμα “Artecitya. Οραματιζόμενοι την Πόλη του Αύριο” του Goethe-Institut Thessaloniki το οποίο επιμελήθηκε και συντόνισε. Το διάστημα 2017-2019 επιμελήθηκε και διαχειρίστηκε το πρόγραμμα LABattoir του Δήμου Θεσσαλονίκης, που βασίστηκε σε ένα concept της ArtBOX και υλοποιήθηκε με ιδρυτική δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ). Μεταξύ 2020-21 επιμελήθηκε το Common Lab, ένα project του Goethe-Institut Thessaloniki και της ArtBOX, στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αριστείας του Goethe-Institut. Από το 2020, είναι μέλος της επιμελητικής ομάδας του Freiraum, μιας πανευρωπαϊκής πλατφόρμας ιδρυμάτων που δραστηριοποιούνται στους τομείς των τεχνών, του πολιτισμού, της συμμετοχής στα κοινά, της εκπαίδευσης και της μάθησης, που ξεκίνησε από το Goethe-Institut. Το 2020 και το 2021 συνεπιμελήθηκε, συντόνισε και φιλοξένησε το υβριδικό φεστιβάλ της πλατφόρμας Freiraum, το οποίο περιελάμβανε ζωντανό διαδικτυακό συνέδριο και έκθεση, καθώς και αρκετές εκδηλώσεις σε φυσικούς χώρους σε 20 πόλεις σε όλη την Ευρώπη. Αυτήν την περίοδο, επιμελείται το πρόγραμμα Tale of X Cities, που υλοποιείται σε συνεργασία με το Goethe-Institut Thessaloniki και πάνω από 20 φορείς από όλη τη Βόρεια Ελλάδα και αποσκοπεί στην ενδυνάμωση των τοπικών κοινωνιών, στην ανάπτυξη του κοινού με άξονα την συμπερίληψη και στον εκδημοκρατισμό της παραγωγής πολιτισμού.

Διάλεξη 26 Νοεμβρίου  2022, στον Άγιο Θεόδωρο το Σάββατο 26 Νοεμβρίου, 11 π.μ.

"Ο καλλιτέχνης ως καταλύτης και ο πολίτης ως συν-δημιουργός: εναλλακτικές πρακτικές, μη τυπική εκπαίδευση, δημιουργία κοινότητας." Η διάλεξη θα δοθεί στα πλαίσια του μονοήμερου συνεδρίου Άλλοτε Οικείοι Χώροι, Σύγχρονοι Δημιουργοί Πολιτισμού: Το Θερινό Σπίτι του Αδαμάντιου Διαμαντή.

Η ομάδα του ArtBOX αναπτύσσει και επιμελείται project σύγχρονης και δημόσιας τέχνης, μη τυπικής εκπαίδευσης και ψηφιακής τεχνολογίας στον τομέα του πολιτισμού, με κεντρική αποστολή τη διερεύνηση του ρόλου της τέχνης ως παράγοντα κοινωνικής αλλαγής βάσει μακροπρόθεσμου στρατηγικού σχεδιασμού και σε διάλογο με κοινότητες και φορείς της δημιουργικής βιομηχανίας. Η Λυδία Χατζηιακώβου θα παρουσιάσει αυτήν την προσέγγιση μέσα από παραδείγματα και ορθές πρακτικές, ως μεθοδολογία σχεδιασμού και παραγωγής τέχνης που συνδιαλέγεται με το τοπικό και το παγκόσμιο στοχεύοντας στην κοινωνική καινοτομία.

Εργαστήριο 28-29 Νοεμβρίου 2022: Τέχνη για την Κοινωνική Αλλαγή

Εργαστήρια Τμήματος Καλών Τεχνών

Αντικείμενο του εργαστηρίου θα είναι η καλλιτεχνική πρακτική που είναι γνωστή ως τέχνη για την κοινωνική αλλαγή — art for social change, social practice, socially engaged art. Μέσα από παραδείγματα έργων διεθνώς καταξιωμένων καλλιτεχνών, θα διερευνηθεί η μεθοδολογία της συγκεκριμένης πρακτικής όσον αφορά την δημιουργία του έργου τέχνης ως αντικειμένου ή/και ως διαδικασίας, η ουσιαστική εμπλοκή και ο ρόλος της κοινότητας ως συνδημιουργού, οι συσχετισμοί μεταξύ συμβολισμού, αναπαράστασης και καλλιτεχνικού ακτιβισμού, και η διαφοροποίηση μεταξύ καλλιτεχνικής και κοινωνικής δράσης.