IENE 11 PROVAC: Ενδυνάμωση των νοσηλευτών/τριών και άλλων επαγγελματιών υγείας για την προώθηση των εμβολίων και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας για τον εμβολιασμό

Κυκλοφόρησε το ενημερωτικό δελτίο με τίτλο «IENE 11 PROVAC: Ενδυνάμωση των νοσηλευτών/τριών και άλλων επαγγελματιών υγείας για την προώθηση των εμβολίων και την αντιμετώπιση  της διστακτικότητας για τον εμβολιασμό».

Οι εταίροι του ΙΕΝΕ 11 πραγματοποίησαν δια ζώσης συνάντηση στις 10 &11 Οκτωβρίου 2022 στη Λεμεσό, συζητώντας διάφορα θέματα διαχείρισης του έργου και σχεδιάζοντας τα επόμενα βήματα για την επίτευξη των στόχων.

Έγινε ανταλλαγή απόψεων σχετικά με το πρώτο παραδοτέο, που είναι ένας οδηγός πληροφοριών, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον γενικό πληθυσμό, ειδικά τα άτομα που ανήκουν σε  εθνικές μειονότητες  ή ευάλωτες ομάδες, αλλά και από τους επαγγελματίες υγείας, καθώς οι συμβουλές τους είναι πολύ σημαντικές για την προώθηση του εμβολιασμού και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας.

Το 2ο παραδοτέο του ΙΕΝΕ11 είναι η ανάπτυξη ενός καινοτόμου Εκπαιδευτικού Προγράμματος που στοχεύει στην ενίσχυση των γνώσεων, των δεξιοτήτων επικοινωνίας, των πολιτισμικών και κοινωνικών ικανοτήτων και στην ενδυνάμωσή των νοσηλευτών και άλλων επαγγελματιών υγείας,  για την προώθηση του εμβολιασμού και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας.  Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βασίζεται στο μοντέλο PTT/IENE που αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια των προηγούμενων έργων ΙΕΝΕ (https://ieneproject.eu/).

Με συντονιστή το  Τεχνολογικό Πανεπιστημίο Κύπρου, οι εταίροι προσάρμοσαν το Μοντέλο PPT/IENE και καθόρισαν το πλαίσιο ικανοτήτων, για την ανάπτυξη του εκπαιδευτικού προγράμματος. Mε τη διεξαγωγή μελέτης Delphi,  μια ομάδα εμπειρογνωμόνων από όλες τις χώρες εταίρους του έργου,  προσδιόρισε τις βασικές δομές/δηλώσεις που χρησιμοποιήθηκαν για την περιγραφή των ικανοτήτων.

Η ανάπτυξη των δηλώσεων βασίστηκε στην ανασκόπηση της διεθνούς και εθνικής βιβλιογραφίας και με το πέρας της μελέτης οι τελικές δηλώσεις ταξινομήθηκαν σε τέσσερις θεματικές ενότητες:

α) Πολιτικές, Στρατηγικές και νομοθεσία σχετικά με τα προγράμματα εμβολιασμού και ανοσοποίησης

β) Πληροφορίες για τα εμβόλια και τον εμβολιασμό

γ) Συμπεριφορές και στάσεις απέναντι στον εμβολιασμό

δ) Παρεμβάσεις για την προώθηση του εμβολιασμού και την αντιμετώπιση της διστακτικότητας για εμβολιασμό

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα αποτελέσει τον οδηγό για τη δημιουργία 16 σύντομων εκπαιδευτικών εργαλείων, τα οποία στόχο έχουν να εμβαθύνουν τις γνώσεις των νοσηλευτών και άλλων επαγγελματιών υγείας για τα εμβόλια και να αναπτύξουν περαιτέρω τις δεξιότητες και ικανότητες τους να αντιμετωπίζουν τη διστακτικότητα έναντι στον εμβολιασμό.

Τα εκπαιδευτικά εργαλεία καθώς και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του έργου και  θα μεταφραστούν στην  Αγγλική, Ελληνική,  Ρουμανική και Ισπανική γλώσσα.

Επιπρόσθετα, τόσο τα εκπαιδευτικά εργαλεία όσο  και οι ενότητες που δημιουργήθηκαν  με βάση το μοντέλο PTT/TRN θα χρησιμοποιηθούν για την ανάπτυξη του Μαζικού Ανοικτού Διαδικτυακού Μαθήματος (MOOC) που θα παραδοθεί από το έργο IENE 11 και θα έχει διάρκεια  έξι εβδομάδων.

Τέλος, η επόμενη συνάντηση θα γίνει στη Ρουμανία τον Φεβρουάριο του 2023.