1ο Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για τις γλώσσες

Το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ συμμετέχει στη διοργάνωση του 1ου συνεδρίου του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για τις γλώσσες

Θέμα συνεδρίου: Inter/Multiculturalism in a Post-Colonial Era: Languages and European Values

Darmstadt University of Applied Sciences (Hybrid mode)

Ιανουάριος 23-27, 2023

European University of Technology - EUt+

Η γλώσσα έχει την ικανότητα να επηρεάζει και να μεταμορφώνεται ενώ η ίδια επηρεάζεται και μεταμορφώνεται. Η γλώσσα αποτελεί βασικό μέρος του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου (EUt+) και αυτό το συνέδριο θα επιδιώξει να θέσει τις προϋποθέσεις για διάλογο, να δημιουργήσει νέα γνώση και κατανόηση, έρευνα και ευαισθητοποίηση σχετικά με τη γλώσσα και διάφορα θέματα που σχετίζονται με τις γλώσσες. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί σε θέματα όπως η διαπολιτισμική επικοινωνία, η πολυπολιτισμικότητα, οι ευρωπαϊκές αξίες και η μετα-αποικιοκρατία.

Η παγκοσμιοποίηση έχει επιφέρει εκτεταμένες επιπτώσεις στα εκπαιδευτικά συστήματα των κρατών μελών της ΕΕ. Τα τριτοβάθμια ιδρύματα έχουν εφαρμόσει νέα προγράμματα σπουδών ή έχουν αναδιαρθρώσει τα πτυχία τους για να ευθυγραμμιστούν με την ευρωπαϊκή πραγματικότητα και τις αξίες της. Οι μέθοδοι διδασκαλίας και οι τρόποι εκμάθησης γλωσσών έχουν επίσης αναπτυχθεί και έχουν γίνει ολοένα και πιο πολιτισμικά διαφορετικοί.

Ταυτόχρονα, η γλωσσική εκπαίδευση και οι προσεγγίσεις παρόλο που αντικατοπτρίζουν τις ευρωπαϊκές αξίες και θέσεις, μπορεί να μην λαμβάνουν υπόψη τη γλώσσα και τον πολιτισμό σε μετααποικιακές και αυτόχθονες χώρες, ομάδες και περιοχές. Ο διάλογος για τις γλώσσες, τη μάθηση, τη διδασκαλία και τις διοικητικές πρακτικές μπορεί να προσφέρει πολύτιμες γνώσεις στα παραπάνω σημεία.

Αυτό το συνέδριο είναι ένα διεπιστημονικό φόρουμ που θα δώσει τη μοναδική ευκαιρία σε άτομα από όλους τους τομείς της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να μοιραστούν και να συζητήσουν τις εμπειρίες, τις ιδέες και την έρευνά τους σχετικά με τη γλώσσα και την αλληλεπίδρασή της με τη διαπολιτισμική επικοινωνία, τις ευρωπαϊκές αξίες και τη μετα-αποικιοκρατία.

Οι συμμετέχοντες/ουσες θα έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν επαφές, να δικτυωθούν και να προωθήσουν συνεργασίες σε όλες τις πανεπιστημιουπόλεις του EUt+.

Το EUt+ προσκαλεί ερευνητές, μελετητές, εκπροσώπους αυτόχθονων πληθυσμών, επαγγελματίες, διοικητικούς υπαλλήλους και μεταπτυχιακούς φοιτητές, να υποβάλουν περιλήψεις για το πρώτο του ετήσιο συνέδριο για τις γλώσσες.

Για περισσότερες πληροφορίες: