Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει διάλεξη με τον Κύπριο εικαστικό Παναγιώτη Μιχαήλ

Το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξενεί τον Κύπριο εικαστικό, με σημαντική παρουσία στη διεθνή εικαστική σκήνη, Αναπληρωτή Καθηγητή Παναγιώτη Μιχαήλ (Σχολή Τεχνών, Επικοινωνίας και Πολιτισμικών Σπουδών, Πανεπιστημίου Frederick).

Ο Δρ Μιχαήλ θα δώσει διάλεξη με θέμα  «Σωματικές και Χωρικές Αποσταθεροποιήσεις», την Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου και ώρα 14:30-16:00, στο κτήριο Τσεριώτη του Τμήματος Καλών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό (Αίθουσα διαλέξεων – ημιώροφος).

Στη συζήτηση θα συμμετάσχει και η Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Καλών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ, Βίκυ Περικλέους.

Στη διάλεξη αυτή, ο Δρ Μιχαήλ θέτει τα πλαίσια της εικαστικής ερευνητικής του πρακτικής μέσα από την οποία αναπτύσσει συνεργατικές διαδικασίες και χειρονομίες οι οποίες εξετάζουν ζητήματα ορίων και περιόδων μετάβασης. Εστιάζει στον ενδιάμεσο χώρο μεταξύ του Προσωπικού και του Συλλογικού, του Ιδιωτικού και του Δημοσίου καθώς και στα σημεία που αυτά αποκλίνουν ή εφάπτονται. Ο ίδιος επισημαίνει σχετικά με αυτό: ‘…η έννοια του ορίου με ενδιαφέρει όχι μόνο ως σημείο διαχωρισμού αλλά και ως χώρος συνάντησης, επικοινωνίας, διαλόγου, διαπραγμάτευσης και κατανόησης».

Η διάλεξη αυτή εντάσσεται στο πλαίσιο του διερευνητικού προγράμματος «Ανεξάρτητοι Καλλιτεχνικοί Χώροι και Επιμελητικές Προτάσεις από Εικαστικούς/Υπονομευτικές Χειρονομίες: Ο Καλλιτέχνης ως Επιμελητής ως Διαμεσολαβητής μέσα και πέραν της Γκαλερί» που αναπτύσσει και συντονίζει, στα πλαίσια του ερευνητικού της έργου η Επίκουρη Καθηγήτρια Βίκυ Περικλέους.

Η διάλεξη, η οποία είναι ανοικτή σε φοιτητές και κοινό, θα πραγματοποιηθεί στην ελληνική γλώσσα.

Για πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 25002627 και στην ηλεκτρονική διεύθυνση vicky.pericleous@cut.ac.cy

Σύντομο Βιογραφικό

Ο Παναγιώτης Μιχαήλ (1966, Κύπρος) είναι καλλιτέχνης και αναπληρωτής καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Frederick. Εκπροσώπησε την Κύπρο, μαζί́ με την Κωνσταντία Σοφοκλέους, στη Μπιενάλε Βενετίας (2005), με επιμελήτρια την Chus Martinez και στις Μπιενάλε Αλεξάνδρειας (1999) και Rijeka (1997). Επίσης, συμμετείχε στη Μπιενάλε Limerick (2006) με επιμελήτρια την Κατερίνα Γρέγου, στην έκθεση Roaming Images, στο πλαίσιο της 3ης Μπιενάλε Θεσσαλονίκης, με επιμελήτρια την Iara Boubnova και στο Occupation: Unknown, Manifesta Coffee Break, Μπιενάλε Λίβερπουλ (2004).

Μεταξύ άλλων συμμετείχε στις εκθέσεις: 2016 Terra Mediterranea: In Action, Halle 14, Leipzig, επιμελητές Γιάννης Τουμαζής και  Michael Artz; 2015 Exercises In Orientation, Peltz Gallery, Birkbeck University of London, επιμελήτρια η Έλενα Πάρπα; 2014 Point Centre for Contemporary Art, Λευκωσία;  2013 Episode 2: sabotage, insitu, Berlin, επιμέλεια Marie Graftieaux, Nora Mayr και Gilles Neiens; 2010 Suspended Spaces, La Maison de la Culture, Amiens, επιμελητής Brent Klinkum; 2007 The Soap Factory, Minneapolis, ειμελήτρια Elizabeth Grady; 2006 I promise.., Rena Bransten gallery, San Francisco, επιμελήτρια Leigh Markopoulos;  2005 Leaps of Faith, Νεκρή Ζώνη, Λευκωσία, επιμέλεια Κατερίνα Γρέγου και Erden Kosova

Έχει ιδρύσει μαζί με την συγγραφέα Μαρία Πετρίδη και τον αρχιτέκτονα και εικαστικό Άλκη Χατζηανδρέου την καλλιτεχνική ομάδα pick nick (2012-σήμερα).

Συμμετείχε στα προγράμματα φιλοξενίας καλλιτεχνών:  2018 Point Centre for Contemporary Art, Λευκωσία (με την ομάδα pick nick); 2017 Embassy of Foreign Artists, Γενεύη (με την ομάδα pick nick); 2016 Capacete, Ρίο ντι Τζανέιρο, και HIAP, Ελσίνκι (και στα δύο με την ομάδα pick nick); 2013 Kunstlerhaus Bethanien, Βερολίνο; 2013 Apartment Project, Κωνσταντινούπολη (με την ομάδα pick nick); 2005 The Artists Residence, Χερζλίγια.

1ο Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για τις γλώσσες

Συνδιοργάνωση ετήσιου συνεδρίου CyTEA με θέμα «Development of Transversal Competencies: Current educational realities»

e-camp day με θέμα: Ψηφιακός γραμματισμός και ψηφιακά εργαλεία για την αξιολόγηση των διαδικτυακών πληροφοριών και τη δημιουργία αυριανών επιχειρηματιών σε εκπαιδευτικά πλαίσια

Σύντομο Βιογραφικό