Πρωτόκολλο Συνεργασίας μεταξύ ΤΕΠΑΚ και Πολυδύναμου Κέντρου «Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων» της Ι.Μ. Λεμεσού

Με στόχο την εμβάθυνσή της πολυεπίπεδης συνεργασίας μεταξύ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και του Πολυδύναμου Κέντρου «Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων» της Ι.Μ. Λεμεσού υπογράφτηκε σήμερα Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022, Πρωτόκολλο Συνεργασίας.

Εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, το Πρωτόκολλο υπέγραψε ο Πρύτανης, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, και εκ μέρους του Πολυδύναμου Κέντρου «Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων» ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού Αθανάσιος, στο πλαίσιο ειδικής τελετής που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα της Συγκλήτου στο Ισόγειο του κτηρίου της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου.

Σε σύντομο χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης εξέφρασε την ευγνωμοσύνη και τη χαρά του για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με το Πολυδύναμο Κέντρο «Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων», σημειώνοντας τις δράσεις που απλόχερα προσφέρει το Κέντρο στην πανεπιστημιακή κοινότητα και στην ευρύτερη κοινότητα της Λεμεσού οι οποίες έχουν θετικό αντίκτυπο στο ΤΕΠΑΚ, στους πολίτες και στην κοινωνία.

Από την πλευρά του, ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού Αθανάσιος ευχαρίστησε τον Πρύτανη για τη διοργάνωση της εκδήλωσης και την υπογραφή του Πρωτοκόλλου και ανέφερε πως «είμαστε εδώ για να στηρίζουμε διακριτικά το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου εκεί και όπου μπορούμε».

Το Πρωτόκολλο περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τους παρακάτω τομείς συνεργασίας:

1. Κοινές πολιτιστικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες
  2. Συμβουλευτικές-Επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες
  3. Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα
  4. Τοποθέτηση φοιτητών σε εργασιακούς χώρους
  5. Ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος

Εκ μέρους του Πολυδύναμου Κέντρου «Άγιος Ιωάννης ο Ελεήμων» στην εκδήλωση παρευρέθηκε ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού Αθανάσιος, ο Αρχιμανδρίτης της Ι.Μ Λεμεσού π. Φιλόθεος Μαχαιριώτης, o Εκτελεστικός Διευθυντής του Δ.Σ. του Πολυδύναμου Κέντρου κ. Χρήστος Παπαδόπουλος, ο Διευθυντής του Πολυδύναμου Κέντρου Δρ Αλέξης Αντωνίου και ο Κοινωνικός Λειτουργός του Πολυδύναμου Κέντρου κ. Νεόφυτος Κυριακίδης.

Εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ στην εκδήλωση παρευρέθηκε ο Πρύτανης τους ΤΕΠΑΚ Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, ο Διευθυντής Διοίκησης και Οικονομικών Δρ. Κώστας Χόππας, ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ. Ιάκωβος Παπαϊακώβου, τα Μέλη του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ. Σάββας Στούππας και Δρ. Νίκη Παπαδοπούλου-Παπά και άλλα μέλη του Ακαδημαϊκού και Διοικητικού Προσωπικού.