Υπογραφή συμφωνίας παροχής υποτροφίας μεταξύ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και του Δήμου Αραδίππου

Στην υπογραφή συμφωνίας παροχής υποτροφίας προχώρησε ο Δήμος Αραδίππου με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), στα πλαίσια προώθησης των γραμμάτων και του πολιτισμού.

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αραδίππου αποφάσισε να χορηγήσει μια υποτροφία για διδακτορική διατριβή στον Τομέα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Πληροφορίας σε συνεργασία με την αντίστοιχη Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στον συγκεκριμένο τομέα στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), με στόχο την ψηφιοποίηση του ιστορικού αρχείου του Δήμου Αραδίππου. Συγκεκριμένη Επιτροπή του ΤΕΠΑΚ συγκροτήθηκε για αυτόν το σκοπό και αφού εξέτασε όλες τις αιτήσεις που υποβλήθηκαν από τους διάφορους υποψηφίους, κατέληξε να εισηγηθεί τη χορήγηση της εν λόγω υποτροφίας στην κ. Έλενα Καρίττεβλη, απόφαση η οποία επικυρώθηκε από το Δημοτικό Συμβούλιο Αραδίππου.

Η συνεργασία επισφραγίστηκε την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου ανάμεσα στον Πρύτανη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, τον Δήμαρχο Αραδίππου , κ. Ευάγγελο Ευαγγελίδη και την Έλενα Καρίττεβλη που καλείται να εκτελέσει την εν λόγω συμφωνία. Κατά την υπογραφή της συμφωνίας παρέστησαν εκ μέρους του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, ο Διευθυντής της Έδρας ΟΥΝΕΣΚΟ  της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Δρ. Μαρίνος Ιωαννίδης και εκ μέρους του Δήμου Αραδίππου, ο Δημοτικός Γραμματέας, Δρ. Ματθαίος Αλαμπρίτης.

Να σημειωθεί ότι η κυρία Καρίττεβλη έχει αρχίσει να δραστηριοποιείται μέσα στα πλαίσια του μοναδικού Έργου στην Ευρωπαϊκή Ένωση Η2020 ΜΝΗΜΟΣΥΝΗ με απώτερο στόχο την εξιδεικευμένη εκπαίδευση και έρευνα στο τομέα της ολιστικής καταγραφής της πολιτιστικής κληρονομίας όπου το ΤΕΠΑΚ με την Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ και την αντίστοιχη της Ευρωπαϊκής Ένωσης πρωτοπορούν στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ  ευχαρίστησε τον Δήμαρχο και το δημοτικό συμβούλιο του Δήμου Αραδίππου για την μοναδική και καινοτόμα  πρωτοβουλία τους, δηλώνοντας ότι με την εμπιστοσύνη που δείχνουν στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο, αποδεικνύεται για ακόμη μια φορά ο τόσο σημαντικός ρόλος τον οποίο διαδραματίζει το εκπαιδευτικό ίδρυμα στις εξελίξεις της ψηφιοποίησης, τεκμηρίωσης, προστασίας και διαφύλαξης της Πολιτιστικής Κληρονομίας της Κύπρου. κατά την διάρκεια της τελευταίας δεκαετίας τόσο στην Κύπρο όσο και στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

«Τα νέα παιδιά πρέπει να είναι οι θεματοφύλακες της ιστορίας, της ταυτότητα  και της παράδοσής μας και μέσα από αυτήν την ενέργεια σήμερα, ο Δήμος Αραδίππου στέκεται για ακόμη μια φορά αρωγός τους», δήλωσε ο Δήμαρχος Αραδίππου κ. Ευάγγελος Ευαγγελίδης ενώ πρόσθεσε ότι εύχεται στην Έλενα Καρίττεβλη καλή επιτυχία στις σπουδές της.

Η Έλενα Καρίττεβλη δήλωσε: «Αισθάνομαι πολύ χαρούμενη που έχω πάρει αυτήν την υποτροφία και είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρω να ανταπεξέλθω πλήρως σε όλες τις απαιτήσεις του προγράμματος, ενώ ταυτόχρονα θα εργαστώ για να κάνω περήφανη την Αραδίππου και τον πολιτισμό της, αναδεικνύοντάς τον μέσα από την ψηφιοποίηση της πολιτιστικής της κληρονομιάς και ανάδειξη της ταυτότητας της κωμόπολης μας.»

Σκοπός της υποτροφίας είναι όπως ο Δήμος Αραδίππου αναλάβει όλα τα έξοδα διδακτορικής διατριβής και έξοδα παρουσίασης της έρευνας σε επιστημονικά συνέδρια που αφορούν στην επιτυχή ολοκλήρωση του επιστημονικού της Έργου.

1ο Συνέδριο του Ευρωπαϊκού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου για τις γλώσσες

Συνδιοργάνωση ετήσιου συνεδρίου CyTEA με θέμα «Development of Transversal Competencies: Current educational realities»

e-camp day με θέμα: Ψηφιακός γραμματισμός και ψηφιακά εργαλεία για την αξιολόγηση των διαδικτυακών πληροφοριών και τη δημιουργία αυριανών επιχειρηματιών σε εκπαιδευτικά πλαίσια