ΤΕΠΑΚ/ EMPACT: Ολοκληρώθηκε το διεθνές σεμινάριο «Ενσυναίσθηση και Βιωσιμότητα: Η Τέχνη του να Σκέφτεσαι σαν Βουνό»

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τριήμερο διεθνές σεμινάριο «Ενσυναίσθηση και Βιωσιμότητα: Η Τέχνη του να Σκέφτεσαι σαν Βουνό» στο πλαίσιο του προγράμματος EMPACT, διάρκειας 24 μηνών και συγχρηματοδοτούμενο από το πρόγραμμα Creative Europe της Ευρωπαϊκής Ένωσης,

Το έργο EMPACT υιοθετεί μια καινοτόμο προσέγγιση στη δράση κατά της κλιματικής κρίσης που βασίζεται στην ιδέα ότι η έννοια της ενσυναίσθησης μπορεί να φωτίσει τον τρόπο με τον οποίο κατανοούμε και υπολογίζουμε την έννοια της βιωσιμότητας στις τέχνες.

Στο τριήμερο σεμινάριο, «Ενσυναίσθηση και Βιωσιμότητα: Η Τέχνη του να Σκέφτεσαι σαν Βουνό», καλεσμένοι, διοργανωτές και κοινό συμμετείχαν σε έναν παραγωγικό και δημιουργικό διάλογο στο Κεντρικό Κτήριο των Καλών Τεχνών του ΤΕΠΑΚ, στο κέντρο της πόλης, το οποίο διαμορφώθηκε για τη φιλοξενία των εργασιών του σεμιναρίου και των περίπου 120 συνολικά συμμετεχόντων του.

Την πρώτη ημέρα, Παρασκευή 27 Ιανουαρίου, παρουσιάστηκε το πρόγραμμα και οι στόχοι του από την Project Manager – Δανάη Ιωάννου. Στην συνέχεια παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από την Επίκ. Καθηγήτρια Έφη Κυπριανίδου η οποία ανέλυσε την έννοια της ενσυναίσθησης και από την Μυρτώ Βορεάκου, διδακτορική φοιτήτρια του ΤΕΠΑΚ, με θέμα την Ενσυναίσθηση και την Περιβαλλοντική Αισθητική. Η μέρα ολοκληρώθηκε με προβολή του βραβευμένου ντοκιμαντέρ «La Panthère des Neiges / Η βασίλισσα του χιονιού (2021)» και ανοιχτή συζήτηση με τον Alberto Vasquez εκ μέρους του οργανισμού Espacio Rojo.

Η δεύτερη μέρα του σεμιναρίου ξεκίνησε με τις εισηγήσεις από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αισθητικής και Φιλοσοφίας της Τέχνης από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, Κατερίνα Μπαντινάκη, με θέμα την Ενσυναίσθηση για το περιβάλλον μέσω της Τέχνης, και την Επίκουρη Καθηγήτρια Φαινομενολογίας του ΕΚΠΑ, Φωτεινή Βασιλείου, με θέμα τις Φαινομενολογικές προσεγγίσεις της Ενσυναίσθησης.

Στην συνέχεια, ο Καθηγητής Nico Carpentier από το Vilnius Gediminas Technical University παρουσίασε την καλλιτεχνική του έρευνα “To look into the eyes of the non-human other: The Wolf Talks”, ο ερευνητής και ανθρωπολόγος Θεόδωρος Κούρος παρουσίασε την έρευνά του για την τακτική του Guerrilla Gardening στην πόλη της Λεμεσού και ο Επίκουρος Καθηγητής Γιάννης Χρηστίδης την έρευνα με τίτλο “I’m just sitting here”, για την καταγραφή της καθημερινότητας ως ενσυναισθητική στάση προς την φύση.

Τέλος, ο συνθέτης και ερευνητής Δημήτρη Σάββα μίλησε για τους ήχους της φύσης, την καταγραφή, τη σύνθεση και την καλλιτεχνική τους εκτέλεση και μετά την παρουσίαση των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Envision και Centaur από την Σωτήρα Κουβαρά του οργανισμού Wisefour Innovation Company, το ημερήσιο πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με οπτικοακουστική συναυλία αυτοσχεδιασμού με συμμετέχοντες τον Γιάννη Χρηστίδη, Κυριάκο Κουσουλίδη και Δημήτρη Σάββα.

Την τελευταία μέρα του σεμιναρίου, Κυριακή 29 Ιανουαρίου, παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από την καλλιτέχνη και Επίκουρη Καθηγήτρια Βίκυ Περικλέους σχετικά με την Ενσυναίσθηση και τον χώρο, την καλλιτέχνη Φανή Μπουντούρογλου, την καλλιτέχνη Ράνια Εμμανουηλίδου, την καλλιτέχνη Λία Ψωμά και τον καλλιτέχνη Αντρέα Σάββα μέλος του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του ΤΕΠΑΚ, σχετικά με την Ενσυναίσθηση, την Μνήμη και το Παρελθόν.

Η ημέρα ολοκληρώθηκε με ένα καλλιτεχνικό εργαστήριο βασισμένο σε βιώσιμες καλλιτεχνικές πρακτικές και υλικά, το οποίο επιμελήθηκαν οι Φανή Μπουντούρογλου, Ράνια Εμμανουηλίδου και Λία Ψωμά, στο οποίο συμμετείχαν φοιτήτριες και φοιτητές του ΤΕΠΑΚ αλλά και ενδιαφερόμενοι/ες καλλιτέχνες εκτός της πανεπιστημιακής κοινότητας.

Με το σεμινάριο αυτό εγκαινιάστηκε η σειρά των ανοιχτών δράσεων που έχουν προγραμματιστεί στο πλαίσιο του προγράμματος EMPACT για τους επόμενους 20 μήνες σε όλη την Ευρώπη. Οι επερχόμενες δραστηριότητες θα υλοποιηθούν με τη συνεργασία άλλων επτά Ευρωπαϊκών εταίρων με διαφορετική εμπειρία και τεχνογνωσία (Fondazione Lamberto Puggelli (Ιταλία), Espacio Rojo (Ισπανία), National Academy for Theatre and Film Arts (NATFA) “Kr. Sarafov” (Βουλγαρία), Nature, Art & Habitat (NAHR) (Ιταλία), Umetnostna Galerija Maribor (Σλοβενία), Wisefour (Κύπρος), and Vorres Museum (Ελλάδα)).

Το EMPACT διευθύνεται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και συντονίζεται επιστημονικά από τους Επίκουρους Καθηγητές Έφη Κυπριανίδου και Γιάννη Χρηστίδη (Τμήμα Καλών Τεχνών).

Κατά τη διάρκειά του, υλοποιείται μια ολιστική, καλά σχεδιασμένη σειρά δραστηριοτήτων που θα παρέχουν στους καλλιτέχνες και τους πολιτιστικούς φορείς τις γνώσεις και τα εργαλεία για την αντιμετώπιση των πολύπλοκων επιστημονικών και κοινωνικών συγκρούσεων που δημιουργούνται από την κλιματική αλλαγή.

Πληροφορίες σχετικά με το έργο EMPACT: www.empact-project.org

Δανάη Ιωάννου