Μνημόνιο Συνεργασίας ΥΠΕΞ και ΤΕΠΑΚ για υποτροφίες σε μεταπτυχιακούς φοιτητές από τρίτες χώρες

Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψε την Παρασκευή(17/2) το Υπουργείο Εξωτερικών με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), για την παροχή υποτροφιών σε μεταπτυχιακά προγράμματα σε φοιτητές από τρίτες χώρες.

Το Μνημόνιο, το οποίο κατέστη εφικτό έπειτα από πρωτοβουλία της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης του Πανεπιστημίου, καλύπτει τη διετία 2023-2024 και αφορά συνεργασία σε θέματα παροχής υποτροφιών για φοίτηση στο ΤΕΠΑΚ σε φοιτητές από Γάμπια, Γουιάνα, Λιβύη και Παλαιστινιακή Αρχή.

Ο Υπουργός Εξωτερικών, Ιωάννης Κασουλίδης, ο οποίος υπέγραψε το Μνημόνιο μαζί με τον Πρύτανη του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη, σημείωσε τη σημασία τέτοιων συνεργασιών καθώς όπως είπε, «αφενός συμβάλλουν στη σύσφιξη των διμερών σχέσεων της Κυπριακής Δημοκρατίας και αφετέρου προωθούν διεθνώς τα ίδια τα ακαδημαϊκά ιδρύματα και τις εικόνες της χώρας μας ως κέντρου σπουδών υψηλού επιπέδου».

Για τον επόμενο χρόνο, όπως είπε, έχουν ορίσει υποτροφίες για φοιτητές από την Γκάμπια, την Γκαϊάνα, τη Λιβύη και την Παλαιστινιακή Αρχή. Θα παραχωρηθούν πέντε υποτροφίες συνολικού ύψους €45,000 ευρώ, δηλαδή €9,000 για κάθε φοιτητή, ετησίως.

Ο κ. Ζαφείρης, εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς τον Υπουργό και το προσωπικό του Υπουργείου για τη συνεργασία, και την εμπιστοσύνη που έχουν επιδείξει προς το ΤΕΠΑΚ, όπως είπε.

Σημείωσε ότι αυτές οι υποτροφίες υποβοηθούν τις προσπάθειες του πανεπιστημίου να προσελκύσει φοιτητές από τρίτες χώρες.

Τα τελευταία χρόνια, είπε, «κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια διεθνοποίησης του πανεπιστημίου», προσθέτοντας ότι έχουν ενταχθεί στην πρωτοβουλία «ευρωπαϊκά πανεπιστήμια» που φέρνει μαζί πανεπιστήμια στην Ευρώπη για συνεργασία με σκοπό να προσφέρουν κοινά προγράμματα.

«Ο στόχος μας είναι να προσελκύσουμε φοιτητές από τρίτες χώρες και έρχονται αυτές οι υποτροφίες να βοηθήσουν σε αυτή την κατεύθυνση», πρόσθεσε ο κ. Ζαφείρης.

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ ανέφερε ακόμη ότι εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα στα δημόσια πανεπιστήμια όσον αφορά στην προσέλκυση φοιτητών σε προπτυχιακά προγράμματα, διότι το νομικό πλαίσιο δεν τους το επιτρέπει ακόμη. Πρόσθεσε ότι συνεχίζουν τις προσπάθειες όμως, για αλλαγή στο νομικό πλαίσιο που θα επιτρέψει στα πανεπιστήμια να προσφέρουν προπτυχιακά προγράμματα σε άλλες γλώσσες, αλλά και μέσω των μεταπτυχιακών προγραμμάτων, να προσελκύσουν ξένους φοιτητές. (ΚΥΠΕ)