Ξενάγηση των πρωτοετών σπουδαστών των Βιολογικών Κηπευτικών Καλλιεργειών των ΜΙΕΕΚ στο Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων του ΤΕΠΑΚ

Στο πλαίσιο του προγράμματος προβολής του Τμήματος Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ) του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των πρωτοετών σπουδαστών των Βιολογικών Κηπευτικών Καλλιεργειών της Δημόσιας Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΜΙΕΕΚ) στα εργαστήρια του ΓΕΒΕΤ.

Οι σπουδαστές ξεναγήθηκαν στους χώρους των εργαστηρίων του ΓΕΒΕΤ από την Ερευνητική Συνεργάτιδα του ΤΕΠΑΚ και Εκπαιδεύτρια των ΜΙΕΕΚ Δρ. Αίγλη Γεωργιάδου, όπου ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών καθώς και για την εργαστηριακή υποδομή του Τμήματος.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής πραγματοποιήθηκε επίδειξη μιας Εργαστηριακής Άσκησης με θέμα Πλασμόλυση Φυτικών Κυττάρων. Η άσκηση αυτή αποτελεί μέρος του εργαστηριακού μαθήματος ABF 211 Φυσιολογίας Φυτών που διδάσκεται στο δεύτερο έτος προπτυχιακών σπουδών του Τμήματος ΓΕΒΕΤ.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 23/12/2022 και ώρα 16:00.