Ο ρόλος της κυπριακής διαλέκτου στις τέχνες και στον πολιτισμό, αναδείχθηκε σε εκδήλωση που διοργάνωσε το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ

Τον ρόλο της πολυγλωσσίας και ιδιαίτερα τον ρόλο της κυπριακής διαλέκτου στις τέχνες και στον πολιτισμό, ανέδειξαν οι ομιλητές και ομιλήτριες στην εκδήλωση - συζήτηση που διοργάνωσε το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) για την παρουσίαση του βιβλίου της συγγραφέως Λουίζας Παπαλοΐζου «Το βουνί».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την  Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2023, στο ΤΕΠΑΚ, στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Μητρικής Γλώσσας και της προώθησης της γλωσσικής πολυμορφίας και της αξίας διατήρησης και διάδοσης των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών.

Στη συζήτηση συμμετείχαν η Φιλόλογος – Συγγραφέας Αυγή Λίλλη, ο Λέκτορας Γλωσσολογίας στο Τμήμα Αγγλικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου, Δρ Σπύρος Αρμοστής και ο Ειδικός Επιστήμονας στο Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ Κώστας Στυλιανού. Τη συζήτηση συντόνισε η  Δρ Αντιγόνη Παρμαξή, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό στο Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ.

Την εκδήλωση προσφώνησε η εκτελούσα Χρέη Διευθύντριας του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Σταυρούλα Χατζηκωνσταντίνου.

Με αφορμή το βιβλίο της Λουΐζας Παπαλοίζου, συζητήθηκε και αναδείχθηκε ο ρόλος της κυπριακής γλωσσικής ποικιλίας στην καλλιτεχνική δημιουργία καθώς και ο τρόπος με τον οποίο το συγκεκριμένο βιβλίο αναδεικνύει την Κύπρο ως έναν διαρκή χρονότοπο, ο οποίος αναδεικνύει και τον πολιτισμικό και ιστορικό χαρακτήρα των ανθρώπων του.