Το ΤΕΠΑΚ διοργανώνει το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Φοιτητικών Ταινιών Yeast

Yeast International Student Film Festival

Το 1ο Διεθνές Φεστιβάλ Φοιτητικών Ταινιών Yeast που διοργανώνει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου ξεκινάει σε λίγες ημέρες. Μια τριήμερη κινηματογραφική εμπειρία πραγματοποιείται στις 23-25 Φεβρουαρίου σε τρεις χώρους στο κέντρο της πόλης της Λεμεσού, και περιλαμβάνει πάνω από 90 επιλεγμένες φοιτητικές ταινίες από πανεπιστήμια και σχολές καλών τεχνών από όλο τον κόσμο, δύο συναυλίες και ένα εργαστήριο.

Πρόγραμμα ανά ημέρα:

Παρασκευή 23.02

Την Παρασκευή το πρωί θα πραγματοποιηθεί Εργαστήριο Παραγωγής Tαινιών (ώρα έναρξης 11ΠΜ) στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Καλών Τεχνών. Το εργαστήριο, που απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές/τήτριες, αφού συστήσει στους/στις συμμετέχοντες/ουσες τα στάδια παραγωγής, θα εστιάσει στην παραγωγή μιας ταινίας μικρού μήκους με πειραματικό χαρακτήρα, και χρήση stop motion animation. Το αποτέλεσμα του εργαστηρίου θα προβληθεί στο «Session CY» της Κυριακής. Εκπαιδευτές του εργαστηρίου θα είναι οι Επίκ. Καθηγητές Νίκος Σύννος & Γιάννης Χρηστίδης. Για την παρακολούθηση του εργαστηρίου απαιτείται εγγραφή: bit.ly/3w6FIOe. Ευκαιρίες Χρηματοδότησης της ΕΕ για τον Πολιτισμό και τον Οπτικοακουστικό Τομέα από τον Nenad Bogdanovic, επικεφαλής του Creative Europe Desk Cyprus θα παρουσιαστούν κατά τη διάρκεια του διαλείμματος του εργαστηρίου.

Το βράδυ θα προβληθούν δύο sessions φοιτητικών  ταινιών μικρού μήκους στο Πολυχώρο Συνεργείο (ώρα έναρξης 6ΜΜ). Στο τέλος της βραδιάς θα πραγματοποιηθεί συναυλία (ώρα έναρξης 10ΜΜ) στον ίδιο χώρο: Ο μουσικός Βαγγέλης Γέττος και ο χορογράφος Giulio De Lea θα παρουσιάσουν έναν σύντομο αυτοσχεδιασμό, βασισμένο στο εν εξελίξει έργο τους «Searching for Europa».

Σάββατο 24.02

Θα πραγματοποιηθούν τρία βραδινά sessions (ώρα έναρξης 5ΜΜ) στο Ξυδάδικο (με διαλείμματα της μισής ώρας). Θα ακολουθήσει ανοιχτή συλλογική αυτοσχεδιαστική συναυλία (ώρα έναρξης 9:30ΜΜ): Συγκεκριμένα, προσκαλούνται μουσικοί και καλλιτέχνες του ήχου να συνδεθούν στην κεντρική κονσόλα του Ξυδάδικου και να παράγουν συλλογικά ζωντανό ήχο με πειραματική διάθεση, επάνω στο αριστούργημα του Fritz Lang, Metropolis (1927), που θα προβάλλεται στην οθόνη. Οι ενδιαφερόμενοι/ες παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή (για καλύτερο προγραμματισμό) εδώ: bit.ly/48cpoZk

Κυριακή 25.02

Τέσσερα sessions συνολικά θα παρουσιαστούν στο Ξυδάδικο την τελευταία μέρα του φεστιβάλ: Το  πρωινό (ώρα έναρξης: 11:30ΠΜ) θα ανοίξει το πρόγραμμα της ημέρας, ενώ το πρώτο απογευματινό θα προβάλει μόνο ταινίες animation (ώρα έναρξης: 5ΜΜ), και αμέσως μετά θα προβληθούν ταινίες φοιτητών/τριών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στο «Session CY» (ώρα έναρξης: 6:30ΜΜ), πριν από το τελικό session που θα κλείσει τη βραδιά και το φεστιβάλ.

Δείτε το πρόγραμμα στην online μορφή του εδώ.

Η είσοδος και η συμμετοχή είναι δωρεάν για όλες τις εκδηλώσεις του Yeast.

Όλες οι ταινίες θα προβάλλονται μόνο με αγγλικούς υπότιτλους.

Η διοργάνωση στηρίζεται από το Τμήμα Επικοινωνίας & Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Υποστηρικτής: Oργανισμός Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και Πολιτιστικών Σχέσεων

Χορηγοί Επικοινωνίας: ΡΙΚ, Limassol Today, Oρίζοντας