Συνεργασία ΤΕΠΑΚ και ΣΥΕΛ για περαιτέρω προώθηση και ανάπτυξη της επιστήμης της Λογοθεραπείας

Με στόχο την περαιτέρω προώθηση και ανάπτυξη της επιστήμης της Λογοθεραπείας στην Κύπρο, το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Σύλλογος Eγγεγραμμένων Λογοπαθολόγων Κύπρου (ΣΥΕΛ) έχουν υπογράψει Πρωτόκολλο Συνεργασίας.

Το Πρωτόκολλο υπέγραψαν, εκ μέρους του ΤΕΠΑΚ, ο Πρύτανης, καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης και εκ μέρους του ΣΥΕΛ, η Πρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου, Δρ Άννα Θεοδούλου, στο πλαίσιο εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2024, στο ΤΕΠΑΚ.

Σε σύντομο χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την επισημοποίηση της συνεργασίας του ΤΕΠΑΚ με τον ΣΥΕΛ ως επίσης την ετοιμότητά του να βοηθήσει στην υλοποίηση όλων όσων προβλέπονται από το Πρωτόκολλο.

Από την πλευρά της, η Επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Επιστημών Αποκατάστασης του ΤΕΠΑΚ, Έλενα Θεοδώρου, ανέφερε ότι το Πρωτόκολλο επισφραγίζει τη μέχρι σήμερα στενή συνεργασία μεταξύ του Τμήματος και του ΣΥΕΛ.

Ανέφερε ότι ένας σημαντικός αριθμός μελών του ακαδημαϊκού και ερευνητικού προσωπικού του Τμήματος είναι εγγεγραμμένοι/ες Λογοπαθολόγοι και μέλη του ΣΥΕΛ, σημειώνοντας ότι ο Σύλλογος συνεργάζεται και στηρίζει διαχρονικά το Τμήμα.

Σημείωσε, επίσης, ότι οι φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος κάνουν  κλινική και πρακτική άσκηση υπό την εποπτεία κλινικών εποπτών που είναι μέλη του ΣΥΕΛ, και εξέφρασε την ανάγκη η συνεργασία να επεκταθεί και στον τομέα της έρευνας και στη συνδιοργάνωση επιστημονικών συνεδρίων και άλλων επιμορφωτικών δραστηριοτήτων με σκοπό τη συνεχιζόμενη επαγγελματική επιμόρφωση των λογοπαθολόγων.

Η Δρ Θεοδώρου αναφέρθηκε, τέλος, στο επερχόμενο 2ο Παγκύπριο Συνέδριο του ΣΥΕΛ με θέμα «Λογοθεραπεία – Κοινωνία - Δημόσια Υγεία», το οποίο συνδιοργανώνεται με το Τμήμα Επιστημών Αποκατάστασης και θα φιλοξενηθεί στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ στις 28 και 29 Ιουνίου.

Από την πλευρά της, η Πρόεδρος Δ.Σ. του Συλλόγου,  Δρ. Άννα Θεοδούλου εξέφρασε τη χαρά της για την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με το ΤΕΠΑΚ, το οποίο, όπως είπε, έρχεται να ενισχύσει και να εμβαθύνει την ήδη πολύ καλή συνεργασία μεταξύ των δύο μερών., τόσο σε επιστημονική όσο και σε εκπαιδευτική βάση. Είπε, τέλος, ότι σημαντικός αριθμός των  μελών του ΣΥΕΛ είναι απόφοιτοι/ες  του Τμήματος Αποκατάστασης  του ΤΕΠΑΚ.