ΤΕΠΑΚ : Βράβευση φοιτητών/τριών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου διοργάνωσε την Τελετή Βράβευσης Πρωτευσάντων/Πρωτευσασών Φοιτητών/Φοιτητριών της την Πέμπτη, 20 Ιουνίου 2024, στο Κτήριο «Τάσσος Παπαδόπουλος», στη Λεμεσό.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν άτομα από το ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό της Σχολής, εκπρόσωπος του Δημάρχου Λεμεσού κ. Νικολαΐδη, ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος Λεμεσού, κ. Αρμεύτης, εκπρόσωποι των χορηγών, φοιτητές/φοιτήτριες και οι γονείς τους.

Η απονομή του ετήσιου χρηματικού βραβείου 1500 ΕΥΡΩ εκ μέρους του Δημάρχου και του Δημοτικού Συμβουλίου Λεμεσού έγινε στην πρωτεύσασα φοιτήτρια της Σχολής, Πιερή Μιχαέλλα, από το Τμήμα Γεωπονικών Επιστημών, Βιοτεχνολογίας και Επιστήμης Τροφίμων (ΓΕΒΕΤ).

Βραβείο 250 ΕΥΡΩ για την Καλύτερη Διπλωματική Εργασία του Τμήματος Χημικών Μηχανικών έλαβαν η Δέσποινα Κωνσταντίνου και η Παντελίτσα Πετεινού. Την απονομή του βραβείου έκανε ο κ. Γιώργος Παναγιώτου, Plant Manager, της ΚΕΑΝ Soft Drinks LTD.

Το βραβείο 250 ΕΥΡΩ για την Υψηλότερη Ακαδημαϊκή Επίδοση Διδακτορικού/ής Φοιτητή/τριας από το Τμήμα Χημικών Μηχανικών έλαβε η Νικοδήμου Αντωνίου. Το βραβείο παραδόθηκε από τον κ. κ. Θανάση Δημοσθένους, Διευθυντή της Εταιρείας ERC Services.

Η Σφήκα Θέκλα (πρωτεύσασα πρώτου έτους), ο Λαζάρου Αχιλλέας (πρωτεύσαντας δευτέρου έτους) και η Θεοδώρου Κατερίνα (πρωτεύσασα τρίτου έτους) από το Τμήμα ΓΕΒΕΤ έλαβαν βραβείο 250 ΕΥΡΩ έκαστος από την εταιρεία ΚΕΑΝ LTD.

Από το Τμήμα Χημικών Μηχανικών βραβεύθηκαν οι ακόλουθοι/ες φοιτητές/τριες: η πρωτεύσασα του πρώτου έτους Γεωργίου Ελένη έλαβε βραβείο 250 ΕΥΡΩ από την εταιρεία Vasiliko Cement Works Public Company LTD, η πρωτεύσασα δευτέρου έτους Πατσαλίδου Κούλια έλαβε βραβείο 250 ΕΥΡΩ από την εταιρεία Medochemie και ο πρωτεύσαντας τρίτου έτους Χαράλαμπος Χριστοδούλου έλαβε βραβείο 250 ΕΥΡΩ από την εταιρεία VTTV.

Αναφορικά με τις τρεις υψηλότερες ακαδημαϊκές επιδόσεις των απόφοιτων, από το Τμήμα Χημικών Μηχανικών βραβεύθηκε ο Νικολάου Ανδρέας (τρίτο βραβείο ύψους 500 ΕΥΡΩ από το Συμβούλιο Αποχετεύσεων Λεμεσού-Αμαθούντος, η Ατανάσοβα Νικόλ (δεύτερο βραβείο ύψους 750 ΕΥΡΩ από την Εταιρεία ΕΚΟ) και η Λίζα Στυλιανού (πρώτο βραβείο ύψους 1000 ΕΥΡΩ από την εταιρεία ΕΚΟ).

Από το Τμήμα ΓΕΒΕΤ βραβεύθηκε ο απόφοιτος Ονουφρίου Ιωάννης (τρίτο βραβείο ύψους 250 ΕΥΡΩ από την εταιρεία Γρηγορίου Αλλαντικά, η Νικόλα Φωτεινή (δεύτερο βραβείο ύψους 750 ΕΥΡΩ από την εταιρεία Kyriakides Mushrooms) και η Πιερή Μιχαέλλα (πρώτο βραβείο ύψους 1000 ΕΥΡΩ από το Ίδρυμα Ανδρέα Αρμεύτη.

Η Σχολή Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος ευχαριστεί θερμά όλους/όλες τους/τις χορηγούς των βραβείων και εύχεται σε όλους/όλες τους/τις φοιτητές/φοιτήτριες καλή σταδιοδρομία.