Το ΤΕΠΑΚ συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο ACNAP 2024

Φέτος, το Ευρωπαϊκό συνέδριο νοσηλευτών και άλλων συναφών επαγγελματιών καρδιολογίας της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρείας διεξήχθη στην Πολωνία.

Η Κύπρος και φέτος είχε μεγάλη συμμετοχή με την ερευνητική ομάδα και συνεργάτες της καθηγήτριας Αικατερίνης Λαμπρινού του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Παρουσιάστηκαν μέρος των αποτελεσμάτων του ερευνητικού προγράμματος ‘SupportHeart’ για ασθενείς με καρδιακή ανεπάρκεια και τους φροντιστές του από τη Δρα Κατερίνα Φιλίππου και την υποφήφια διδάκτωρ Νίκη Βουρή και της περιγραφικής μελέτης για τους παράγοντες που επηρεάζουν τη σχετιζόμενη με την υγεία ποιότητα ζωής ατόμων που υποβλήθηκαν σε χειρουργείο αορτοστεφανιαίας παράκαμψης από την κα Θεοδώρα Γιωργαλλά, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος Προηγμένης Νοσηλευτικής Φροντίδας.

Η Δρ Μάρθα Κυριάκου, Λέκτορας του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, και απόφοιτη του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, επανεκλέγηκε στο διοικητικό συμβούλιο του  ACNAP της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρείας και για τα επόμενα δυο χρόνια.

Αυτό αποτελεί μεγάλη αναγνώριση για την Καρδιολογική Νοσηλευτική της Κύπρου και είναι ένδειξη πως υπάρχει υπόβαθρο για την επέκταση του ρόλου των νοσηλευτών και την περαιτέρω υποστήριξη των υπηρεσιών υγείας.