Η Ακαδημαϊκός του ΤΕΠΑΚ Μ. Μενελάου υποψήφια στα βραβεία Madame Figaro Γυναίκες της Χρονιάς

Η Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης και Μηχανικής Υλικών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), Δρ Μελίτα Μενελάου είναι υποψήφια στα ετήσια βραβεία Estée Lauder Γυναίκες της Χρονιάς 2024 MADAME FIGARO, στην κατηγορία Επιστήμονας / Ακαδημαϊκός.

Η Δρ Μελίτα Μενελάου είναι Χημικός Μηχανικός, απόφοιτη της Σχολής Χημικών Μηχανικών, της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Κατά την επαγγελματική της σταδιοδρομία έχει υπάρξει μέλος αξιόλογων Ερευνητικών Ομάδων στην Ευρώπη (Τσεχία - Central European Institute of Technology-Brno University of Technology, Ισπανία – University of Barcelona, Τσεχία -  και Ελλάδα – Τμήμα Χημικών Μηχανικών & Τμήμα Χημείας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) καθώς και μέλος Ερευνητικών Ομάδων στην Ασία (Ιαπωνία - WPI-Advanced Institute for Materials Research, Tohoku University). Από το 2020 μέχρι το 2023, η Δρ. Μενελάου εργαζόταν ως Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό και Ερευνήτρια στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών του ΤΕΠΑΚ.

Το επιστημονικό της έργο επικεντρώνεται στη σύνθεση, στον σχηματισμό και στον δομικό/φυσικοχημικό/φασματοσκοπικό/μαγνητικό χαρακτηρισμό ανόργανων (νανο)υλικών με τεχνολογικές και βιοϊατρικές εφαρμογές.

Για παράδειγμα, το 2017 (Ιαπωνία), μέρος της ερευνητικής της δραστηριότητας δημοσιεύτηκε στο Nature Chemistry (τόμος 9, 635–643) και αφορούσε στον πρώτο πειραματικό προσδιορισμό ενός υλικού που χαρακτηρίζεται από μια εξωτική κατάσταση της ύλης που ονομάζεται κβαντικό σπιν υγρό (QSL).

Ειδική μνεία στη σημαντική αυτή ανακάλυψη έγινε και στο άρθρο Nature Chemistry News & Views. Το 2018, η Δρ Μενελάου έλαβε την τιμητική διαπίστευση Seal of Excellence (Τσεχία) από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τη διεξαγωγή έρευνας υψηλής ποιότητας σχετική με το απαιτητικό θέμα των ζιρκονικών αλάτων σπάνιων γαιών και την πιθανή χρήση τους ως επιστρώσεις (coatings) στην αεροδιαστημική βιομηχανία και την αυτοκινητοβιομηχανία. Συνολικά, το ακαδημαϊκό της έργο έχει δημοσιευτεί και έχει τύχει αναγνώρισης σε σημαντικά ακαδημαϊκά διεθνή περιοδικά συμπεριλαμβανόμενου των Nature Chemistry, Advanced Functional Materials, και Nanoscale Horizons.

Η Δρ. Μενελάου πέρα από τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα, ασχολείται ενεργά με την ενδυνάμωση των γυναικών και των κοριτσιών στους τομείς της Επιστήμης και της Μηχανικής – τομείς στους οποίους παρατηρείται υποεκπροσώπηση των γυναικών και κοριτσιών – δημοσιεύοντας συχνά άρθρα στον τοπικό και διεθνή τύπο. Επίσης, πρόσφατα απονεμήθηκε στη Δρ Μενελάου, το Βραβείο Γυναικείας Προσωπικότητας «Χριστιάνα Κούτα» του ΤΕΠΑΚ.

Στόχος της Δρος Μενελάου αποτελεί η αναγνώριση του επιστημονικού έργου που επιτελείται από γυναίκες σε όλο τον κόσμο - την ίδια στιγμή που οι προκλήσεις είναι συνεχείς και αδιάκοπες - και η εμφύτευση της ιδέας στα νεαρά κορίτσια ότι η Επιστήμη ανήκει σε όλες και όλους που θέλουν να την αγκαλιάσουν.

Στηρίζοντας με την ψήφο μας την υποψηφιότητα της δραστήριας ερευνήτριας Δρ. Μελίτας Μενελάου (https://awards.madamefigaro.cy/), στηρίζουμε παράλληλα την ποιοτική επιστημονική έρευνα σε τομείς αιχμής, ενώ ενισχύουμε σημαντικά την παρουσία των γυναικών σε παραδοσιακά ανδροκρατούμενους κλάδους όπως είναι η Μηχανική, υπενθυμίζοντας έτσι σε όλες και όλους ότι οι γυναίκες και τα κορίτσια μπορούν να διαδραματίσουν καθοριστικό ρόλο στην Επιστήμη και στην Τεχνολογία.

Η διαδικασία θα λάβει χώρα από τις 6 Ιουνίου μέχρι τις 19 Ιουλίου, 2024.