Ανοίγει η αυλαία των Τελετών Αποφοίτησης τού ΤΕΠΑΚ για το 2024

Featured Slideshow Νέα-Ανακοινώσεις Φοιτητικά Νέα

Ανοίγει τη Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024, η αυλαία των τελετών αποφοίτησης των προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών και φοιτητριών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ), το οποίο γιορτάζει φέτος 20 χρόνια ζωής. Οι τελετές θα πραγματοποιηθούν στην παρουσία πολιτειακών αξιωματούχων και άλλων επισήμων, στελεχών της πανεπιστημιακής κοινότητας, γονέων, συγγενών και φίλων των αποφοίτων.

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα των Τελετών Αποφοίτησης

Κατά τη διάρκεια των τελετών, θα απονεμηθούν οι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί τίτλοι σπουδών στους απόφοιτους και απόφοιτες των ακαδημαϊκών Τμημάτων των Σχολών του Πανεπιστημίου καθώς επίσης τα βραβεία στους πρωτεύσαντες και πρωτεύσασες φοιτητές και φοιτήτριες των Τμημάτων.

• Τη Δευτέρα, 17 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί η τελετή αποφοίτησης των Διδακτορικών Φοιτητών και Φοιτητριών, στο κτήριο «Τάσσος Παπαδόπουλος» του ΤΕΠΑΚ (Αμφιθέατρο 1) , στις 7:30 μ.μ., στην παρουσία του Υφυπουργού Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής. κ. Νικόδημου Δαμιανού, ο οποίος θα απευθύνει χαιρετισμό. Στην τελετή θα μιλήσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνει ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κ. Ανδρέας Καρακατσάνης. Ο Συνιδρυτής της εταιρείας Simlead και απόφοιτος του ΤΕΠΑΚ, Δρ Δημήτρης Φωτίου, θα μιλήσει με θέμα: “Το Διδακτορικό ως Αφετηρία: Κουλτούρα Καινοτομίας και Ανάπτυξης”.
  • Την Τρίτη, 18 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί η τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών της Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας, στην παρουσία της Υπουργού Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας, Δρος Αθηνάς Μιχαηλίδου, η οποία θα απευθύνει χαιρετισμό. Στην τελετή θα μιλήσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κ. Κώστας Γαλαταριώτης, ο Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης, κ. Πέτρος Χριστοδούλου και η Πρωτεύσασα Φοιτήτρια, κα Μαρίνα Κυρλιτσιά. Κατά τη διάρκεια της τελετής, θα απονεμηθούν τα βραβεία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας και των  Πρωτευσάντων Φοιτητών/ Πρωτευσασών Φοιτητριών κατά Τμήμα/Πτυχίο.
  • Την Τετάρτη, 19 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί η τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας και της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας, στην παρουσία της Πρόεδρου της Βουλής των Αντιπροσώπων, κας Αννίτας Δημητρίου, η οποία θα απευθύνει χαιρετισμό. Στην τελετή θα μιλήσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνουν ο Πρόεδρος του Συμβουλίου και  ο Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης του Πανεπιστημίου. Κατά τη διάρκεια της τελετής θα απονεμηθούν τα βραβεία Πρωτευσάντων Φοιτητών/ Πρωτευσασών Φοιτητριών κατά Τμήμα/Πτυχίο.
  • Την Πέμπτη, 19 Ιουνίου, θα πραγματοποιηθεί η τελετή αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών της Σχολής Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης, της Σχολής Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών και της Σχολής Επιστημών Υγείας, στην παρουσία του Υπουργού Δικαιοσύνης και Δημοσίας Τάξεως, κ . Μάριο Χαρτσιώτη, ο οποίος θα απευθύνει χαιρετισμό. Στην τελετή θα μιλήσει ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, ενώ χαιρετισμό θα απευθύνει  ο Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου και ο Πρόεδρος της Φοιτητικής Ένωσης του Πανεπιστημίου. Κατά τη διάρκεια της τελετής θα απονεμηθούν τα βραβεία των Πρωτευσάντων Φοιτητών/ Πρωτευσασών Φοιτητριών κατά Τμήμα/Πτυχίο.

Οι τελετές αποφοίτησης των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών θα πραγματοποιηθούν στο ∆ημοτικό Κηποθέατρο «Μάριος Τόκας», στην οδό Λόρδου Βύρωνος, στη Λεμεσό και ώρα 7:30 μμ.

Οι τελετές θα μεταδίδονται ζωντανά μέσω του επίσημου λογαριασμού του Πανεπιστημίου στο YouTube.