Συμμετοχή φοιτητών του Τμήματος Χημικών Μηχανικών στο διαγωνισμό Chem-E-Car

Η ομάδα "Nemesis" από το Τμήμα Χημικών Μηχανικών συμμετείχε στον Πανελλήνιο διαγωνισμό Chem-E-Car, ο οποίος διοργανώθηκε στο πλαίσιο του 14ου Πανελληνίου Επιστημονικού Συνεδρίου Χημικής Μηχανικής στη Θεσσαλονίκη, 29-31 Μαΐου 2024. Πρόκειται για μέρος του διεθνούς διαγωνισμού Chem-E-Car (Chem-e-car competition), έναν ετήσιο διαγωνισμό για σπουδαστές πανεπιστημίων, ο οποίος διοργανώνεται από το American Institute of Chemical Engineers (AIChE) και απευθύνεται σε προπτυχιακούς φοιτητές Σχολών Χημικής Μηχανικής και συγκεντρώνει συμμετοχές απ’ όλον τον κόσμο. Ο διαγωνισμός αφορά στον σχεδιασμό και την κατασκευή μικρού/φορητού οχήματος που τροφοδοτείται από πηγή χημικής ενέργειας και έχει τη δυνατότητα να μεταφέρει ένα συγκεκριμένο φορτίο σε δεδομένη απόσταση, όπου και σταματά με μηχανισμό πέδησης που ελέγχεται από τον ρυθμό χημικής αντίδρασης και μόνο. Η ομάδα της οποίας το όχημα φτάσει πιο κοντά στον στόχο κερδίζει.

Ήταν η πρώτη συμμετοχή ομάδας του ΤΕΠΑΚ στο διαγωνισμό πραγματοποιώντας αξιοσημείωτη εμφάνιση. Τα μέλη της ομάδας ήταν οι πρωτοετείς φοιτήτριες Ελένη Γεωργίου (Αρχηγός), Στυλιανή Γεωργίου, Μαριανίνα Βρυώνη και ο πρωτοετής φοιτητής Γιώργος Αργύρης. Η εταιρεία IESC Ltd χορήγησε τη συμμετοχή των φοιτητών/τριών στον διαγωνισμό και την ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξή της στο Τμήμα.

Η ομάδα ήταν υπό την καθοδήγηση του Αναπληρωτή Καθηγητή Ιωάννη Βυρίδη. Υποστήριξη στην ομάδα παρείχαν οι συνάδελφοι: Πέτρος Αριστείδου, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Παναγιώτης Περικλέους, Τεχνικός από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Σάββας Παναγή, Διδακτορικός φοιτητής του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Γιώργος Βασιλείου, φοιτητής 4ου έτους από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, Άλκης Χαραλάμπους, φοιτητής 4ου έτους από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και Πέτρος Σιέγκας, Λέκτορας από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών.