ΤΕΠΑΚ και ΣΥΕΛ συνδιοργανώνουν το 2ο Παγκύπριο Συνέδριο Λογοθεραπείας

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και ο Σύλλογος Εγγεγραμμένων Λογοπαθολόγων Κύπρου (ΣΥΕΛ) συνδιοργανώνουν το 2ο Παγκύπριο Συνέδριο Λογοθεραπείας με θέμα «Λογοθεραπεία -  Κοινωνία - Δημόσια Υγεία».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο κτήριο του ΤΕΠΑΚ «Τάσσος Παπαδόπουλος» στις 28 και 29 Ιουνίου του 2024. Η έναρξη του Συνεδρίου θα γίνει την Παρασκευή, 28 Ιουνίου και ώρα 9 το πρωί.

Το συνέδριο θα δώσει ιδιαίτερη έμφαση στις σύγχρονες επιστημονικές εξελίξεις που αφορούν την πρόληψη, την κλινική αξιολόγηση και τη διαχείριση των ατόμων με προβλήματα επικοινωνίας, λόγου, ομιλίας, φώνησης και κατάποσης, αλλά και πως η γνώση που αποκομίζεται από την επιστημονική έρευνα μπορεί να συμβάλει στην προαγωγή της δημόσιας υγείας και στη χάραξη κοινωνικής πολιτικής.

Επιπλέον, στο συνέδριο θα αναδειχθεί ο διεπιστημονικός χαρακτήρας της έρευνας και της συνεργασίας με άλλες ειδικότητες (π.χ. ειδικούς παιδαγωγούς, εργοθεραπευτές, φυσικοθεραπευτές, γιατρούς) για τη διαχείριση των περιστατικών και τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών.

Το επιστημονικό πρόγραμμα του συνεδρίου θα περιλαμβάνει ομιλίες από διακεκριμένους επιστήμονες, συμπόσια, ελεύθερες επιστημονικές ανακοινώσεις και αφίσες. Επίσης, στο πρόγραμμα περιλαμβάνονται και κάποια εργαστήρια με πρακτική εκπαίδευση που θα διέπονται από την πρόσφατη επικαιροποιημένη και τεκμηριωμένη πρακτική.

Στόχος του συνεδρίου είναι να δοθεί η ευκαιρία στους επαγγελματίες λογοθεραπευτές, στους φοιτητές λογοθεραπείας, στους ερευνητές, αλλά και σε άλλους επαγγελματίες υγείας με συναφή κατεύθυνση να συνομιλήσουν, να συνεργαστούν, να δικτυωθούν και να ανταλλάξουν ιδέες και γνώσεις.

Επιπρόσθετα, και δεδομένου της αναγκαίας συμμετοχής των Εγγεγραμμένων Λογοπαθολόγων σε δραστηριότητες Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Επιμόρφωσης για διατήρηση της άδειας άσκησης επαγγέλματος στην Κυπριακή Δημοκρατία, οι συμμετέχοντες και οι συμμετέχουσες στο συνέδριο θα εξασφαλίσουν, πέραν από γνώσεις και δεξιότητες, μόρια Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Επιμόρφωσης.

Το συνέδριο τελείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Υγείας και του Παγκυπρίου Ιατρικού Συλλόγου.

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε το πρόγραμμα του Συνεδρίου.