Dancing Histor(y)ies Workshops: το ταξίδι συνεχίζεται...

Εργαστήρια

Ο επόμενος κύκλος εργαστηρίων για τις Ομάδες  Χορού οργανώνεται στο Viminacium (SB), στη Merida (ES), στον Βόλο (GR), στην Ostia και στο Tharros (IT).

Σε όλες τις εμπλεκόμενες κοινότητες τα εργαστήρια απευθύνονται σε ένα ευρύ φάσμα ατόμων: ηλικιωμένους, νεολαία, άτομα με αναπηρίες, πρακτικά σε όλον τον ενεργό πληθυσμό των κοινοτήτων

Ιδιαίτερα, υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για νέες & νέους που έχουν προηγούμενες γνώσεις και εμπειρίες σχετικά  με το χορό και το θέατρο, ως ευκαιρία για να αποκτήσουν νέες εμπειρίες στις χορευτικές τεχνικές και στις προσεγγίσεις υποκριτικής και πάνω απ' όλα, για την προώθηση της αλληλεπίδρασης μεταξύ των χορευτικών ομάδων, των φοιτητών/τριών και των τοπικών επαγγελματιών, προκειμένου να μάθει και να κατανοήσει η μια ομάδα τις ανάγκες και τις ανησυχίες της άλλης.

Μαζί με μια προγραμματισμένη επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους, ώστε οι επισκέπτες να μπορούν να δουλέψουν πάνω στην ερμηνευτικής τους προσέγγισης κατά τη διάρκεια των Φεστιβάλ στο πλαίσιο του Dancing Histor(y)ies. Θα φτιαχτούν video diaries και υλικό επικοινωνίας προκειμένου να μοιραστεί αυτή τη συναισθηματική εμπειρία μεταξύ των εταίρων του έργου.

Παρουσίαση της συνέντευξης τύπου των DH Festivals – Ρώμη

Τα Φεστιβάλ Dancing Histor(y)ies πρόκειται να ξεκινήσουν και με περηφάνια ανακοινώσαμε τις ημερομηνίες κατά τη διάρκεια μιας συνέντευξης Τύπου που πραγματοποιήθηκε στη Ρώμη στις 23 Μαΐου. Εδώ είναι το πλήρες ημερολόγιο του Φεστιβάλ DH.

25 Μαΐου - 25/27 Ιουλίου: Parco Archeologico di Ostia Antica

24/26 Ιουνίου: Αρχαιολογικό πάρκο Viminacium

05/07 Ιουλίου: Festival de Teatro Clásico de Mérida

12/14 Ιουλίου: Tharros Αρχαιολογική Περιοχή

06/09 Σεπτεμβρίου: Βόλος

Στη συνέντευξη Τύπου  έγινε επίσης μια λεπτομερής παρουσίαση της πρώτης διεθνούς έκθεσης χορού στην Ostia Antica (IT) - ένας από τους πιο σημαντικούς χώρους αρχαιολογικής και εθνογραφικής κληρονομιάς στη Μεσόγειο - η οποία ξεκίνησε στις 25 Μαΐου και θα συνεχιστεί στις 25-27 Ιουλίου. Περισσότερες πληροφορίες και το αναλυτικό πλάνο δραστηριοτήτων και το πρόγραμμα των καταπληκτικών συγκροτημάτων σύγχρονου χορού μας στην ιστοσελίδα μας στη διεύθυνση https://dancinghistoryies.org/dh-festival-announcment/

Συνεχίστε να μας ακολουθείτε στα βήματα του έργου, ετοιμαστείτε να χορέψουμε και να δημιουργήσουμε νέους δεσμούς με τις τοπικές κοινωνίες!

Μην ξεχάσετε να εγγραφείτε στο επίσημο ενημερωτικό δελτίο της DH συμπληρώνοντας τη φόρμα: www.dancinghistoryies.org

The European Commission's support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents, which reflect the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

DATA MANAGEMENT

In compliance with Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 we hereby inform you that your personal data are part of a specific database for the collection and management of personal data within the project Dancing Histor(y)ies (from here onwards referred to as the "Project") whose Joint Data Controller is Associazione Enti locali per le attività culturali e di spettacolo, with headquarters in Via Pasquale Paoli n.25 - 09128 Cagliari, VAT number: 01859050922 together with the other Joint Data Controllers defined by the GDPR agreement signed within the Dancing Histor(y)ies consortium.

The Joint Data Controllers may process the personal data collected for the period necessary to fulfil the obligations established in the Partnership agreement concluded between the Joint Data Controllers and other project partners and/or in the Grant agreement concluded between the Joint Data Controllers and other project partners and the European Commission.

Interested parties can contact the Data Protection Officer (DPO) by sending an email to: dancinghistoriesdpo@gmail.com to have a complete view of the GDPR or to exercise each of the following rights: access to their personal data; obtain a copy of the personal data; correct personal data; delete your data; limit processing; request data portability; exercise the right of objection; file a complaint.