Το ΤΕΠΑΚ διοργάνωσε σεμινάριο για τους νέους διπλωμάτες του Υπουργείου Εξωτερικών

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) ολοκλήρωσε με επιτυχία τη διοργάνωση του σεμιναρίου «Τεχνικές Διαπραγμάτευσης και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας» προς τους νέους διπλωμάτες του Υπουργείου Εξωτερικών, το οποίο πραγματοποιήθηκε 10-14 Ιουνίου 2024.

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το Γραφείο Διεθνούς Συνεργασίας του ΤΕΠΑΚ σε συνεργασία με τη Διπλωματική Ακαδημία του Υπουργείου Εξωτερικών.

Η πρωτοβουλία αυτή έχει ως στόχο την ενίσχυση των δεξιοτήτων των νέων διπλωματών ώστε να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις του σύγχρονου διπλωματικού περιβάλλοντος, και στην ενδυνάμωση της διπλωματικής κοινότητας της Κύπρου.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διαλέξεις από καταξιωμένους ακαδημαϊκούς και επαγγελματίες.

Συγκεκριμένα, το πρώτο μέρος του σεμιναρίου συντονίστηκε από τον Δρα Διονύση Πάνο και κάλυψε θέματα όπως, η σημασία και το νόημα της διαπραγμάτευσης στη διπλωματία, η διπλωματική διαπραγματευτική διαδικασία, καθώς και διάφορα μοντέλα διαπραγμάτευσης. Οι συμμετέχοντες εκπαιδεύτηκαν σε δεξιότητες προετοιμασίας, αυτοαξιολόγησης και αξιολόγησης καταστάσεων, καθώς και στη διαχείριση διαπραγματευτικών περιβαλλόντων και προκλήσεων.

Το δεύτερο μέρος του σεμιναρίου συντονίστηκε από τη Δρα Άννα Ζαρκάδα με υποστήριξη από τον Παναγιώτη Μοίρα. Το μέρος αυτό επικεντρώθηκε στη διαπολιτισμική επικοινωνία, αναπτύσσοντας δεξιότητες, όπως η πολιτισμική ευαισθησία και αντίληψη, η μη λεκτική επικοινωνία και ο συμβολισμός, καθώς και οι επικοινωνιακές δεξιότητες σε διαπολιτισμικά περιβάλλοντα. Οι συμμετέχοντες έλαβαν, επίσης, μέρος σε προσομοιώσεις διαπολιτισμικής ανταλλαγής που τους βοήθησαν να εφαρμόσουν τις θεωρητικές γνώσεις στην πράξη.

Ο Διευθυντής της Διπλωματικής Ακαδημίας του ΥΠΕΞ, Δρ Μάριος Λυσιώτης εξέφρασε   την ευγνωμοσύνη του προς το ΤΕΠΑΚ για το εξαιρετικής ποιότητας σεμινάριο, το οποίο αναμφισβήτητα θα βοηθήσει τους νέους ακόλουθους στην επαγγελματική τους πορεία.

Μια εκ των συμμετεχόντων, η Ευγενία Χαμηλού ανέφερε ότι: «Τα σεμινάρια για τις διαπραγματεύσεις και τη διαπολιτισμική επικοινωνία ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και εποικοδομητικά. Μας προσέφεραν πολύτιμες γνώσεις και δεξιότητες, καθώς και τη δυνατότητα να αναπτύξουμε νέες αντιλήψεις».

Η Λειτουργός της Υπηρεσίας Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης, Δρ Ντία Ευαγόρου δήλωσε: «Είμαστε περήφανοι που μπορούμε να προσφέρουμε αυτό το υψηλού επιπέδου σεμινάριο στους νέους διπλωμάτες του Υπουργείου Εξωτερικών. Μέσω τέτοιων δράσεων το ΤΕΠΑΚ επιβεβαιώνει τον κοινωνικό του ρόλο, προσφέροντας ουσιαστική στήριξη και τεχνογνωσία προς την κοινωνία και τις δημόσιες υπηρεσίες. Με αυτό τον τρόπο συνεχίζει να προάγει την αριστεία, επενδύοντας στη συνεχή εκπαίδευση και ανάπτυξη των ανθρώπινων πόρων της χώρας».