Τελετή Βράβευσης Αριστευσάντων Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας 2024

Η έναρξη της εκδήλωσης ξεκίνησε με έναν σύντομο χαιρετισμό από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Παύλο Συμεού, του Τμήματος Διοίκησης, Επιχειρηματικότητας και Ψηφιακού Επιχειρείν ο οποίος έκανε αναφορά στην ψηφιακή ηλεκτρονική τεχνολογία ως μέσο αποθήκευσης, μεταφοράς και χρήσης πληροφοριών.

Ακολούθησε χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Τμήματος Διοίκησης Τουρισμού και Φιλοξενίας, Αναπληρωτή Καθηγητή Αντώνη Θεοχάρους όπου έκανε αναφορά στο νεόδμητο και σύγχρονο κτήριο της Σχολής στην Πάφο, στην ακαδημαϊκή  αναβάθμιση της Ακαδημίας Επαγγελμάτων Τουρισμού και Φιλοξενίας Κύπρου και τη διασύνδεση της εκπαίδευσης με τις ανάγκες της αγοράς εργασίας με συνεπακόλουθο, την αύξηση του διαθέσιμου καταρτισμένου προσωπικού για εργασία σε τοπικές ξενοδοχειακές και τουριστικές μονάδες, αλλά και στην συνεχή υψηλή κατάταξη της σχολής στο QS World University Rankings.

Ο Καθηγητής Αναστάσιος Ζωπιάτης, Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας, ολοκλήρωσε τους χαιρετισμούς με έμφαση στην ακαδημαϊκή αριστεία των βραβευθέντων και τη συμβολή της οικογένειας στην επιτυχία των φοιτητών και φοιτητριών.

Η απονομή των χρηματικών βραβείων στους φοιτητές και φοιτήτριες οι οποίοι συγκέντρωσαν την υψηλότερη γενική βαθμολογία στα Μεταπτυχιακά Προγράμματα σπουδών πραγματοποιήθηκε από τον Κοσμήτορα της Σχολής. Για το Μεταπτυχιακό  Πρόγραμμα «Διεθνής Διοίκηση Τουρισμού και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας», το βραβείο απονεμήθηκε στην Ξηροφώτου Αικατερίνη Σοφία και για το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Διοίκηση: Επιχειρηματικότητα και Διοίκηση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων», στον Βασιλαρά Μάριο.

Ο  Αναπληρωτής Καθηγητής Αντώνης Θεοχάρους, έκανε την απονομή για το Τμήμα Διοίκησης Τουρισμού και Φιλοξενίας.

Αριστείο απονεμήθηκε στην Έλληνα Ελένη, αριστεύσασα τελειόφοιτη προπτυχιακών σπουδών, ένα βραβείο που δίδεται  εις μνήμη της Μαρίας Χρυσή. Βραβείο αριστείας για την υψηλότερη γενική βαθμολογία του Προπτυχιακού Προγράμματος σπουδών, απονεμήθηκε στην τριτοετής φοιτήτρια Ηρακλέους Μελπομένη. Το συγκεκριμένο χρηματικό βραβείο απονέμεται εις μνήμη του Ιάσωνα Γιασουμή και το προσφέρει κάθε χρόνο η οικογένεια του εκλιπόντα φοιτητή. Βραβείο αριστείας στον δευτεροετή Τσολάκοβ Γκεάργι και στην πρωτοετή Γκοράλοβα Άννα.

Στη συνέχεια ο Επίκουρος καθηγητής Πέτρος Κοσμά, απένεμε βραβεία στους αριστεύσαντες φοιτητές και φοιτήτριες της Ακαδημίας Επαγγελμάτων Τουρισμού και Φιλοξενίας Κύπρου.

Στις Μαγειρικές Τέχνες, βραβείο αριστείας έλαβε για το Ελληνόφωνο πρόγραμμα σπουδών η τριτοετής Ανδρέου Εμμέλεια και για το Αγγλόφωνο πρόγραμμα ο τριτοετής Χατζηχρήστου Γιώργος. Το βραβείο αριστείας για το 2ο έτος του Ελληνόφωνου προγράμματος, απονεμήθηκε στον Αδαμου Γεώργιο και για το Αγγλόφωνου πρόγραμμα στην Μαΐστρου Κωνσταντίνα. Το βραβείο αριστείας για το 1ο έτος του Ελληνόφωνου προγράμματος έλαβε ο Δημητρίου Γιάννης και στο αντίστοιχο Αγγλόφωνο η  Φιλίππου Σαββινα.

Τα βραβεία στην Ξενοδοχειακή και Τουριστική Διεύθυνση, απονεμήθηκαν αντίστοιχα στις φοιτήτριες Παναγιωτοβα Ραντινα (τριτοετής), Αξιντά Άνα Μαρία Εμιλία (δευτεροετής)  και Τζανετάκου Φωτεινή (πρωτοετή).

Η απονομή ολοκληρώθηκε με βραβεία για το προπτυχιακό πρόγραμμα του Τμήματος Διοίκησης, Επιχειρηματικότητας και Ψηφιακού Επιχειρείν από τον Αναπληρωτή Καθηγητή Παύλο Συμεού. Αριστείο απονεμήθηκε στον Κυπριανίδη Αλέξανδρο αριστεύσαντα τελειόφοιτο του Τμήματος. Βραβείο αριστείας για την υψηλότερη γενική βαθμολογία  απονεμήθηκε στους  Αντώνη Αντωνίου (τριτοετής), Αριστείδου Νικόλα (δευτεροετής) και Καρσά Στυλιανή (πρωτοετής).

Τα χρηματικά βραβεία συνοδεύονταν με πλακέτα και τιμητικό έπαινο από τη Σχολή.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε στις 18 Ιουνίου 2024 στο κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος - ΤΕΠΑΚ και παρευρέθηκαν ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό, φοιτητές/τριες, οικογένειες και φίλοι.  Ακολούθησε δεξίωση.

Η παρουσίαση του προγράμματος έγινε από τη Δρ. Αννίτα Αντωνιάδου, Λειτουργό της Σχολής, ενώ την εκδήλωση υποστήριξαν διοικητικά οι Γραμματείς της Σχολής κυρίες Αγγέλα Μιχαηλίδου, Στέλλα Ιωάννου και Έλενα Τοουλή.