Το ΤΕΠΑΚ στο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Καρδιακής Ανεπάρκειας 2024

Φέτος, στο Ευρωπαϊκό συνέδριο Καρδιακής Ανεπάρκειας της Ευρωπαϊκής Καρδιολογικής Εταιρείας, δόθηκε μεγάλη έμφαση στην εξειδίκευση νοσηλευτών στην καρδιακή ανεπάρκεια και στην εναρμόνηση της Ευρώπης με προηγμένους νοσηλευτές καρδιακής καρδιακής ανεπάρκειας.

Με τη γήρανση του πληθυσμού, την εξέλιξη της καρδιολογίας και την επιβίωση ατόμων με καρδιαγγειακά προβλήματα, αλλά και με καρκίνο, και ιδιαίτερα οι γυναίκες με καρκίνο του μαστού, καταλήγουν με καρδιακή ανεπάρκεια.

Η καρδιακή ανεπάρκεια απαιτεί συνεχή παρακολούθηση, υποστήριξη και φροντίδα, έχει συχνές επανεισαγωγές και οξέα συμβάντα και πέρα της επηρεασμένης ποιότητας ζωής των ασθενών με καρδιακή ανεπάρκεια και των φροντιστών τους, επιβαρύνει τα εθνικά συστήματα υγείας. Χρειάζεται άμεσα η διεύρυνση του ρόλου των νοσηλευτών  για τη μείωση των οξέων συμβάντων και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των ατόμων.

Η καθηγήτρια του Τμήματος Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, Δρ Αικατερίνη Λαμπρινού, η οποία ηγήθηκε της νέας έκδοσης του ευρωπαϊκού εκπαιδευτικού προγράμματος στην καρδιακή ανεπάρκεια, παρουσίασε το νέο πρόγραμμα και συζήτησε με εκπροσώπους από όλη την Ευρώπη, αλλά και Ασία, Αμερική, και Αυστραλία πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί το πρόγραμμα σε όλες τις χώρες με διαφορετική νομοθεσία, εκπαιδευτικά συστήματα και συστήματα υγείας.

Επιπλέον, συζητήθηκε η ανάγκη εναρμόνισης του εξειδικευμένου ρόλου των νοσηλευτών καρδιακής ανεπάρκειας στην Ευρώπη. Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Προηγμένης Εντατικής και Επείγουσας Καρδιολογικής Φροντίδας περιλαμβάνει τη θεματολογία και τις δεξιότητες όπως περιγράφονται στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα καρδιακής ανεπάρκειας για εξειδικευμένους νοσηλευτές.

Με την ευκαιρία του συνεδρίου, η πρεσβεία του Ηνωμένου Βασιλείου της Λισσαβόνας σε συνεργασία με το Δίκτυο για Πολιτικές ως προς την Καρδιακή Ανεπάρκεια, προσκάλεσαν εξειδικευμένους επιστήμονες στην καρδιακή ανεπάρκεια, καθώς και μέλη του Ευρωκοινοβουλίου και εκπροσώπων συνδέσμων ασθενών με καρδιακή ανεπάρκεια, συμπεριλαμβανομένης της Δρος Λαμπρινού, προκειμένου να κατατεθούν οι εισηγήσεις στη νέα επιτροπή υγείας του Ευρωκοινοβουλίου η ανάγκη για πρόληψη και βελτίωση της διαχείρισης ασθενών με καρδιακή ανεπάρκεια.

Ο επιπολασμός και η επίπτωση της καρδιακής ανεπάρκειας στην Ευρώπη, το καθιστά απαραίτητο.