Το ΤΕΠΑΚ τίμησε τους χορηγούς και δωρητές του

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργάνωσε την Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2024, εκδήλωση για να ευχαριστήσει και να τιμήσει τους χορηγούς και δωρητές του Πανεπιστημίου και του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών και Φοιτητριών.

Σε χαιρετισμό του στην εκδήλωση, ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «πολλοί από τους φοιτητές και τις φοιτήτριες μας προέρχονται από περιβάλλοντα όπου η παροχή πανεπιστημιακής εκπαίδευσης μπορεί να φαίνεται σαν ένα αδύνατο όνειρο για διάφορους λόγους για τον κάθε ένα. Αλλά χάρη στην υποστήριξή σας, μπορούμε να γεφυρώσουμε αυτό το χάσμα. Οι δωρεές σας χρηματοδοτούν χορηγίες, επιχορηγήσεις και προγράμματα οικονομικής βοήθειας που κάνουν τη διαφορά».

«Αυτές οι χορηγίες οικονομικής βοήθειας», σημείωσε, « αντιπροσωπεύουν την ελπίδα, μια ευκαιρία να σπάσουμε τα εμπόδια και τη δυνατότητα να αλλάξουμε ζωές. Δίνουν τη δυνατότητα στους φοιτητές και στις φοιτήτριες μας να επικεντρωθούν στις σπουδές τους, να υπερέχουν στους επιλεγμένους τομείς τους και να γίνουν η επόμενη γενιά ηγετών».

Μέσα σε αυτό το κλίμα και στην ίδια κατεύθυνση, συνέχισε, « το Πανεπιστήμιο μας θέλει να καλλιεργήσει κουλτούρα αλληλοσεβασμού και προσφοράς προς τον συνάνθρωπο και από τους ίδιους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες μας», σημειώνοντας πως «τα τελευταία 4 χρόνια έχουμε θεσμοθετήσει τα βραβεία ήθους και κοινωνικής προσφοράς, με βασικό στόχο την ανάδειξη και επιβράβευση φοιτητών και φοιτητριών του Πανεπιστημίου μας για δραστηριότητες τους που έχουν ευρύτερο κοινωνικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.»

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κ. Κώστας Γαλαταριώτης, εξέφρασε τις θερμές του ευχαριστίες προς τους χορηγούς για τη σημαντική συνεισφορά και βοήθεια προς τους φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου για την ολοκλήρωση των σπουδών τους, «την οποία αντικρίζουμε ως αναγνώριση και εκτίμηση για το έργο του Πανεπιστημίου», όπως είπε.

Διαβεβαίωσε, τέλος, ότι το ΤΕΠΑΚ, «θα συνεχίσει να εργάζεται με ζήλο και αφοσίωση, για την πρόοδο και ανάπτυξη της παιδείας και της πατρίδας μας».

Στον δικό του χαιρετισμό, ο Πρόεδρος του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών και Φοιτητριών του ΤΕΠΑΚ, κ. Αυξέντης Ζεμενίδης, ανέφερε, μεταξύ άλλων, πως «η συνεισφορά προς τη κοινωνία, η έγνοια και η αγάπη για τον συνάνθρωπο και η εν συναίσθηση αποτελούν χαρακτηριστικά που τείνουν να εκλείψουν από τις σύγχρονες κοινωνίες. Έννοιες όπως η αλληλεγγύη και ο εθελοντισμός, προέκυψαν κυρίως εξαιτίας της οικονομικής κρίσης που έπληξε όλες ανεξαιρέτως τις κοινωνίες. Η προσφορά από άτομα και ιδιωτικούς φορείς , έρχεται να καλύψει τις ανεπάρκειες  και τα κενά που υπάρχουν στη κοινωνική πρόνοια  του κράτους».

«Αποτελεί τουλάχιστον ευλογία για το Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών και Φοιτητριών ειδικότερα , και για το Πανεπιστήμιο γενικά, να υπάρχουν άτομα και Φορείς, οι οποίοι κόντρα στις αντιξοότητες, επιλέγουν συνειδητά να υπερασπίζονται τις ανθρώπινες αξίες και να συνεχίζουν να προσφέρουν ανιδιοτελώς. Και αυτή ακριβώς είναι η έννοια του «Ενεργού Πολίτη», ο οποίος  αντιπαρατίθεται με την αποστασιοποίηση και τη  αδιαφορία για τα κοινά των υπόλοιπων μελών της κοινωνίας μας», σημείωσε.

Ανέφερε επίσης, πως «αναφερόμαστε συχνά ότι η Παιδεία είναι δικαίωμα, ωστόσο η θέση αυτή δυστυχώς, δεν έχει καθολική εφαρμογή. Υπάρχουν στο Πανεπιστήμιο αυτό, παιδιά τα οποία αν και κατάφεραν να εξασφαλίσουν μια θέση στο Πανεπιστήμιο μέσα από την αξιοκρατική διαδικασία των Παγκυπρίων Εξετάσεων, λόγω σοβαρών κοινωνικοοικονομικών προβλημάτων δεν έχουν την οικονομική στήριξη των οικογενειών τους, με αποτέλεσμα η ολοκλήρωση των σπουδών να αποτελεί γι’ αυτά, έναν διαρκή αγώνα, αφενός επιβίωσης και αφετέρου εκπαίδευσης».

«Η προσφορά σας δεν συμβάλλει μόνο στην απόκτηση ενός Πτυχίου αλλά, κυρίως,  αποτελεί πηγή έμπνευσης για τους νέους ανθρώπους , μάθημα αλληλεγγύης, δικαιοσύνης και ενεργούς συμμετοχής στα κοινά», κατέληξε ο κ. Ζεμενίδης.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, τιμήθηκαν οι ακόλουθοι Χορηγοί και Δωρητές:

• Πανιερώτατος Μητροπολίτης Λεμεσού
  • Ίδρυμα Ευαγόρα και Κάθλην Λανίτη
  • Huawei Technologies Cyprus Company Limited
  • Μη κερδοσκοπικός Οργανισμός Let’s Help
  • Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Λεμεσού
  • Δρ Χρίστος Αλωνεύτης (Ιατρός)
  • Ίδρυμα Γεώργιου και Ανδριανής Λόρδου
  • Lemissoler Navigation Company Limited