Οι Υπεραγορές ΑΛΦΑΜΕΓΑ στηρίζουν τους/τις φοιτητές/ριες του ΤΕΠΑΚ

Tρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης σε είκοσι (20) φοιτήτριες/φοιτητές του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) που διαμένουν στις εστίες θα παρέχουν, σε μηνιαία βάση, οι Υπεραγορές ΑΛΦΑΜΕΓΑ, μετά από πρωτοβουλία του Προέδρου του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, κ. Κώστα Γαλαταριώτη.

Η πρωτοβουλία αυτή έχει ως στόχο να στηρίξει τους φοιτητές και φοιτήτριες που αντιμετωπίζουν σοβαρές οικονομικές και κοινωνικές δυσκολίες, ώστε να μπορούν να επικεντρωθούν απρόσκοπτα στις σπουδές τους, χωρίς να ανησυχούν για την κάλυψη των βασικών τους αναγκών.

Η διάθεση των τροφίμων/ειδών πρώτης ανάγκης θα ξεκινήσει στις αρχές Σεπτεμβρίου, με την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους.

Ο Πρόεδρος του Συμβουλίου του ΤΕΠΑΚ, κ. Κώστας Γαλαταριώτης δήλωσε:  «Η υποστήριξη των φοιτητών μας αποτελεί προτεραιότητα για εμάς. Ευχαριστούμε θερμά τις Υπεραγορές ΑΛΦΑΜΕΓΑ και ιδιαίτερα τη Director της Εταιρείας κα Ελίνα Θεοδότου για τη γενναιόδωρη προσφορά τους και είμαστε βέβαιοι ότι η πρωτοβουλία αυτή θα έχει σημαντικό, θετικό, αντίκτυπο στην ακαδημαϊκή πορεία των φοιτητών και φοιτητριών μας».

H Director των Υπεραγορών ΑΛΦΑΜΕΓΑ, κα Ελίνα Θεοδότου υπογράμμισε τη σημασία της κοινωνικής ευθύνης και της στήριξης των νέων ανθρώπων στην προσπάθειά τους για ένα καλύτερο μέλλον. «Η εκπαίδευση είναι το θεμέλιο για την ανάπτυξη και πρόοδο της κοινωνίας μας. Είμαστε χαρούμενοι που μπορούμε να συμβάλλουμε στη βελτίωση της καθημερινότητας των φοιτητών και φοιτητριών του ΤΕΠΑΚ που το έχουν περισσότερη ανάγκη», ανέφερε η κα Θεοδότου.

Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας του ΤΕΠΑΚ, Δρ Βασίλης Πρωτοπαπάς δήλωσε: «Το σωματείο Ευημερίας Φοιτητών και Φοιτητριών στηρίζει το δικαίωμα όλων των φοιτητών στη μόρφωση και όλες οι προσπάθειες μας στοχεύουν στην άμβλυνση των κοινωνικών ανισοτήτων. Ευχαριστούμε θερμά τις Υπεραγορές  ΑΛΦΑΜΕΓΑ και ευχόμαστε ότι το παράδειγμα τους θα βρει κι άλλους μιμητές».

Η πρωτοβουλία αυτή ενισχύει τη συνεργασία ανάμεσα στο ΤΕΠΑΚ και την επιχειρηματική κοινότητα του τόπου, δημιουργώντας ένα υποστηρικτικό περιβάλλον για την εκπαιδευτική και προσωπική ανάπτυξη και ευημερία των φοιτητών και φοιτητριών μας.

Οι Υπεραγορές ΑΛΦΑΜΕΓΑ στηρίζουν τους/τις φοιτητές/ριες του ΤΕΠΑΚ

Μέλος (Fellow) της Ακαδημίας Τεχνητής Νοημοσύνης για Βιομηχανικές Εφαρμογές (Artificial Intelligence Industry Academy) εξελέγη o Καθηγητής του ΤΕΠΑΚ Σωτήρης Καλογήρου

Άρχισαν οι εργασίες της ομάδας "Κοινόν της Λεμεσού" με τη συμμετοχή και του ΤΕΠΑΚ