ΤΕΠΑΚ: Ανοικτή πρόσκληση για εγγραφή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του EU4HEALTH με θέμα ‘Ενισχύστε τις ψηφιακές σας δεξιότητες στην Ογκολογία’

To Τμήμα Νοσηλευτικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) απευθύνει ανοικτή πρόσκληση για εγγραφή στο πιλοτικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του EU4HEALTH ‘DIGITAL TRANSITION AND DIGITAL RESILIENCE IN ONCOLOGY’ ‘TRANSITION' με θέμα ‘Ενισχύστε τις ψηφιακές σας δεξιότητες στην Ογκολογία’.

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα μπορεί να γίνει είτε υπό την ιδιότητα του εκπαιδευτή για την εκπαίδευση άλλων Επαγγελματιών Υγείας ή μη κλινικών επαγγελματιών (health managers), είτε από την ιδιότητα του εκπαιδευόμενου.

Η εκπαίδευση θα είναι δωρεάν και πιστοποιημένη (with CMEs for medical professionals and corresponding credits for oncology nurses). Περιλαμβάνει, επίσης, εκπαίδευση για health managers, οι οποίοι μπορούν επίσης να συμμετέχουν!

Σκοπός είναι η ενθάρρυνση του νοσηλευτικού και ιατρικού προσωπικού και των μη κλινικών επαγγελματιών που έρχονται σε επαφή με ασθενείς με καρκίνο, να εγγραφούν και να παρακολουθήσουν τις ειδικές ενότητες που αφορούν την ειδικότητά τους.

Συντονιστής του έργου είναι ο Καθηγητής, Δρ Ανδρέας Χαραλάμπους, Τμήμα Νοσηλευτικής, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Τα υπόλοιπα μέλη της ερευνητικής ομάδας είναι: η Δρ Θεολογία Τσίτση, Λέκτορας και η Δρ Έλενα Ρούσου, ΕΕΠ, Τμήμα Νοσηλευτικής, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ο Δρ Ευθύβουλος Κυριάκου, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής και η Δρ Ιόλη Νικολαΐδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και Κωνσταντίνα Κλοκώνη, Προϊστάμενη Νοσηλευτών Ακτινοθεραπευτικής Ογκολογίας/Νοσηλεύτρια Έρευνας, Γερμανικό Ογκολογικό Κέντρο και Δημήτρης Πρωτόγηρος, Νοσηλευτής Ογκολογίας/Νοσηλευτής Έρευνας, Υπουργείο Υγείας Ελλάδος.