Διεθνές Συνέδριο Ερευνητικών Βιβλιοθηκών, φιλοξένησε η Βιβλιοθήκη του ΤΕΠΑΚ

Η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου φιλοξένησε, με μεγάλη επιτυχία, το 53ο Διεθνές Συνέδριο Ερευνητικών Βιβλιοθηκών LIBER 2024, στο οποίο συμμετείχαν περισσότεροι από 400 εκπρόσωποι από 30+ ευρωπαϊκές χώρες.

Το LIBER (Ligue des Bibliothèques Européennes de Recherche – Association of European Research Libraries) ιδρύθηκε το 1971 και αποτελεί το μεγαλύτερο δίκτυο ευρωπαϊκών ερευνητικών βιβλιοθηκών, στο οποίο συμμετέχουν ως μέλη περισσότερες από 420 βιβλιοθήκες από 40 χώρες.

Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε από τις 3 μέχρι τις 5 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, ωστόσο υπήρχε η δυνατότητα παρακολούθησης ορισμένων παρουσιάσεων διαδικτυακά μέσω live streaming https://liberconference.eu/follow-liber2024-online/

Το φετινό συνέδριο είχε ως θέμα «State-of-the-art libraries in the service of science and society» και όλες οι παρουσιάσεις διεξήχθησαν στην αγγλική γλώσσα.

Η Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, μέσω της συμμετοχής της σε διεθνή συνέδρια και το γεγονός ότι είναι μέλος σε αναγνωρισμένους διεθνείς οργανισμούς στον τομέα της Επιστήμης της Πληροφόρησης, συνέβαλαν στην ανάληψη και τη διοργάνωση ενός τόσο μεγάλου και σημαντικού ευρωπαϊκού συνεδρίου.

Το συνέδριο χαρακτηρίστηκε από άρτια διοργάνωση, εξαιρετικές προσκεκλημένες ομιλίες, πλούσια θεματική παλέτα και εξαιρετικό κοινωνικό πρόγραμμα για τους σύνεδρους. Τα σχόλια που λήφθηκαν τόσο από τους συμμετέχοντες όσο και από τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του LIBER ήταν διθυραμβικά γεγονός το οποίο τιμά τη Βιβλιοθήκη και κατ’ επέκταση το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο!

Το συνέδριο στήριξαν και τίμησαν με την παρουσία τους αρκετοί ακαδημαϊκοί εκδότες και προμηθευτές πολλούς από τους οποίους η Βιβλιοθήκη διαθέτει πολυετή συνεργασία.