Συμφωνία ύψους 180 εκ. ευρώ περίπου για την κτηριακή ανάπτυξη του ΤΕΠΑΚ, ενέκρινε το Υπουργικό Συμβούλιο

Το Υπουργικό Συμβούλιο, σε σημερινή του συνεδρία (24/7/2024), άναψε το «πράσινο φως» για την υπογραφή συμφωνίας από πλευράς του κράτους, ύψους 180 εκ. ευρώ περίπου, για την κτηριακή ανάπτυξη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ).

Το μεγαλύτερο μέρος του ποσού θα εξασφαλιστεί μέσω δανεισμού από την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, και αφορά κυρίως την ανέγερση φοιτητικών εστιών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στη Λεμεσό και στην Πάφο.

«Η δανειακή σύμβαση σηματοδοτεί ένα σημαντικό βήμα προς τα εμπρός στην παροχή της απαραίτητης φοιτητικής στέγασης για το αναπτυσσόμενο Πανεπιστήμιο και ευχαριστούμε τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας και το Υπουργικό Συμβούλιο για την εμπιστοσύνη που επέδειξαν στο Πανεπιστήμιο μας», ανέφερε ο πρόεδρος του Συμβουλίου ΤΕΠΑΚ, κύριος Κώστας Γαλαταριώτης.

Θερμές ευχαριστίες απευθύνουμε στο Υπουργείο Οικονομικών και στο Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας για τη συνεργασία που έχουμε για την ανάπτυξη των πόλων Β’ (περιοχή Τεχνικής Σχολής και Παλιού Νοσοκομείου) και Γ’ (περιοχή οικισμού Βερεγγάρια).

Ο Πρύτανης του ΤΕΠΑΚ, καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης δήλωσε ότι η συμφωνία που υπογράφει η Κυπριακή Δημοκρατία με την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων περιλαμβάνει εκτός από την ανέγερση φοιτητικών εστιών στη Λεμεσό και Πάφο, την ανέγερση αθλητικών εγκαταστάσεων στον Γ’ πόλο και κτηριακές εγκαταστάσεις στον Β’ πόλο και Α’ πόλο (κέντρο πόλης) καθώς και την αναβάθμιση συστημάτων πληροφορικής του Πανεπιστημίου.

Επίσης, η ηγεσία του Πανεπιστημίου εκφράζει την ευγνωμοσύνη της στις διοικητικές υπηρεσίες, όλη την ηγεσία, τη φοιτητική ηγεσία και κοινότητα, τη Σύγκλητο και το Συμβούλιο που δούλεψαν και πίστεψαν σε αυτόν τον κοινό στόχο.