ΤΕΠΑΚ: Η Κύπρος συμμετέχει, για πρώτη φορά, στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα 2024, στο Χονγκ Κονγκ

Το Τμήμα Χρηματοοικονομικής, Λογιστικής και Διοικητικής Επιστήμης (ΧρηΛοΔΕ) της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας (ΔΙΟ) του ΤΕΠΑΚ, ανακοινώνει τη συμμετοχή της Κύπρου, για πρώτη φορά, στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα (International Economics Olympiad) η οποία θα διεξαχθεί μεταξύ 22 και 31 Ιουλίου 2024 στο Χονγκ Κονγκ.

Με πρωτοβουλία του Τμήματος και του Αναπληρωτή Καθηγητή Χρηματοοικονομικής του ΤΕΠΑΚ, Παναγιώτη Χ. Ανδρέου, διοργανώθηκε παγκύπριος διαγωνισμός για την επιλογή των πέντε μαθητών και μαθητριών, από ιδιωτικά και δημόσια λύκεια της Κύπρου, που θα εκπροσωπούσαν τη χώρα μας στην Ολυμπιάδα.

Η διοργάνωση του παγκύπριου διαγωνισμού και η συμμετοχή της Κύπρου στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα συμβάλει στην ανάδειξη της σημαντικότητας της χρηματοοικονομικής παιδείας στους νέους και νέες του τόπου μας. Ταυτόχρονα, συμβάλει στη διεύρυνση της ατζέντας του χρηματοοικονομικού αλφαβητισμού που προωθεί το Τμήμα από το 2016.

Το πρώτο βήμα έγινε με τον παγκύπριο διαγωνισμό «Manage your finances smartly, build your future wisely» στον οποίο συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από ιδιωτικά και δημόσια λύκεια της Κύπρου.

Η τελική επιλογή της ομάδας έγινε μέσα από μια διεξοδική διαδικασία τριών σταδίων και περιελάβανε γραπτές εξετάσεις, παρακολούθηση σεμιναρίων και παρουσίαση μιας επιχειρηματικής πρότασης. Όλα τα παιδιά υπερέβαλαν εαυτόν, κατέβαλαν αξιέπαινες και φιλότιμες προσπάθειες και πολύ χρόνο για να προετοιμαστούν κατάλληλα, ενώ παράλληλα είχαν και τις σχολικές τους εξετάσεις.

Μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης του παγκύπριου διαγωνισμού, τα πέντε άτομα με την υψηλότερη βαθμολογία είναι (αλφαβητικά):

Ανδρέας Παναγιώτου – Λύκειο Κύκκου Πάφου (Δημόσιο), Πάφος

Εκατερίνα Μιχαήλοβα – IMS Private School (Ιδιωτικό), Λεμεσός

Χρυσόστομος Παπαμιλτιάδους – Λύκειο Γιαννάκη Ταλιώτη Γεροσκήπου (Δημόσιο), Πάφος

Νιλ Λαστσάνκα – IMS Private School (Ιδιωτικό), Λεμεσός

Νικηφόρος Κατσούρας – Λύκειο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ Δασούπολη (Δημόσιο), Λευκωσία

Τα παιδιά που συμμετείχαν στην τελική διαδικασία επιλογής βραβεύθηκαν στην τελετή βράβευσης των πρωτευσάντων φοιτητών και πρωτευσασών φοιτητριών της Σχολής ΔΙΟ στις 21 Ιουνίου 2024. Τιμητικό βραβείο έλαβε ο μαθητής Ανδρέας Παναγιώτου από το Λύκειο Κύκκου (Πάφου) που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία από όλους τους συμμετέχοντες και συμμετέχουσες που έφτασαν στο τελικό στάδιο.

Την κυπριακή αποστολή  συνοδεύουν οι Team Leaders,, Δρ Μιχάλης Μιχαηλίδης (Λέκτορας) και Ξένια Ευθυμίου (Διδακτορική φοιτήτρια του Τμήματος ΧρηΛοΔΕ).

Το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ εκφράζει θερμές ευχαριστίες στην Τράπεζα Κύπρου και το Yianis Christodoulou Foundation που είναι οι μεγάλοι χορηγοί της αποστολής, καθώς και στους υπόλοιπους οργανισμούς (Ελληνική Τράπεζα, Deloitte, Leptos Group) που έχουν συμβάλει με χορηγίες.

Επίσης, το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ εκφράζει ιδιαίτερες ευχαριστίες σε θεσμικούς οργανισμούς που έχουν στηρίξει τη διεξαγωγή του διαγωνισμού από την πρώτη στιγμή, συγκεκριμένα την Κεντρική Τράπεζα της Κύπρου, την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς Κύπρου, το Financial Wellbeing Institute και τον Οργανισμό Νεολαίας Κύπρου.

Για ακόμα μια φορά, το Τμήμα ΧρηΛοΔΕ και η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστούν θερμά όλα τα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της Κύπρου για τη συμβολή στην ενημέρωση των μαθητών/τριών, τους γονείς και κηδεμόνες, τους καθηγητές και καθηγήτριες τους για τον χρόνο και την στήριξη, καθώς και όλους τους μαθητές και μαθήτριες που έλαβαν μέρος.

Τέλος, οι διοργανωτές και το Τμήμα συγχαίρουν θερμά όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό και εύχονται κάθε επιτυχία στην πενταμελή Ομάδα που μας εκπροσωπεί στην Ολυμπιάδα.