ΤΕΠΑΚ: Φοιτητές/ριες από την Κίνα συμμετείχαν στο 2ο Καλοκαιρινό Σχολείο του Ινστιτούτου Κομφούκιος

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) γιόρτασε την επιτυχή ολοκλήρωση του 2ου Summer Camp Project που διήρκεσε τρεις εβδομάδες.

Φέτος, φιλοξενήθηκαν είκοσι φοιτητές και φοιτήτριες από το Πανεπιστήμιο Hangzhou Dianzi (HDU) της Κίνας, ενισχύοντας περαιτέρω την ισχυρή και διευρυνόμενη συνεργασία μεταξύ των ιδρυμάτων μας. Αυτή η πρωτοβουλία βασίζεται στην επιτυχία του περσινού καλοκαιρινού σχολείου, κατά τη διάρκεια του οποίου φιλοξενήθηκαν τριάντα φοιτητές και φοιτήτριες από το HDU.

Την τελετή λήξης τίμησαν με την παρουσία τους εκλεκτοί προσκεκλημένοι, μεταξύ των οποίων ο Σύμβουλος Zhou Yunliang από την Πρεσβεία της Κίνας στην Κύπρο και ο Καθηγητής Νίκος Τσαπατσούλης, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων στο ΤΕΠΑΚ, μαζί με συναδέλφους και προσωπικό και από τα δύο ιδρύματα.

Κατά το Καλοκαιρινό Σχολείο, οι φοιτητές/τριες συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες. Παρακολούθησαν μαθήματα γλωσσών, μαθαίνοντας ελληνικά και αγγλικά, και εξασκήθηκαν σε μεθοδολογίες έρευνας. Επίσης, γνώρισαν την τοπική κουλτούρα μέσω επισκέψεων σε ιστορικούς χώρους και απασχολήθηκαν δημιουργικά μέσω περιηγήσεων στο πανεπιστήμιο, αθλητικών δραστηριοτήτων και πειραμάτων με αναδυόμενες τεχνολογίες.

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος εκφράζει εγκάρδια ευγνωμοσύνη στην ηγεσία και των δύο πανεπιστημίων για τη συνεχή υποστήριξή τους στις πρωτοβουλίες του Ινστιτούτου, στους φοιτητές και φοιτήτριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, στους συναδέλφους και τους εθελοντές/τριες τόσο από το ΤΕΠΑΚ όσο και από το HDU, των οποίων η αφοσίωση και η σκληρή δουλειά συνέβαλαν στην επιτυχία του προγράμματος.

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με:

Δρ Άννα Νικολάου

Διευθύντρια του Ινστιτούτου Κομφούκιου στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου

anna.nicolaou@cut.ac.cy

Σελίδα του Ινστιτούτου Κομφούκιος στο Facebook:

Σχετικά με το Ινστιτούτο Κομφούκιος του Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου:

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος του ΤΕΠΑΚ έχει ως στόχο την προώθηση της κινεζικής γλώσσας και πολιτισμού και στην υποστήριξη των εκπαιδευτικών και πολιτιστικών ανταλλαγών μεταξύ Κύπρου και Κίνας. Μέσα από διάφορα προγράμματα και πρωτοβουλίες, το Ινστιτούτο στοχεύει στη δημιουργία ισχυρών διεθνών συνεργασιών και στην ενίσχυση της αμοιβαίας κατανόησης.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Confucius Institute at Cyprus University of Technology Successfully Concludes 2nd Summer Camp Project

The Confucius Institute at the Cyprus University of Technology (CUT) celebrated the successful completion of its 2nd Summer Camp Project which lasted for three weeks. This year, we had the honor of hosting twenty students from Chinese university Hangzhou Dianzi (HDU), further solidifying the strong and expanding collaboration between our institutions. This initiative builds on the success of last year's camp, which welcomed thirty students from HDU.

The event was graced by the presence of distinguished guests, including Counsellor Zhou Yunliang from the Embassy of China in Cyprus and Professor Nicos Tsapatsoulis, Vice Rector of Academic Affairs at CUT, alongside colleagues and staff from both institutions.

During the Summer Camp Project, the students participated in a variety of enriching activities. They engaged in language classes, learning Greek and English, and practiced research methodologies. They also immersed themselves in the local culture through visits to historical sites, and engaged in university tours, sports activities, and experiments with immersive technologies.

The Confucius Institute expresses its heartfelt gratitude to the leadership of both universities for their continuous support to the initiatives of the Institute, to the students who participated in the program, and to the colleagues and volunteers from both CUT and HDU, whose dedication and hard work contributed to the success of the program.

For further information, please contact:

Dr Anna Nicolaou Director of Confucius Institute at Cyprus University of Technology
anna.nicolaou@cut.ac.cy

Confucius Institute at CUT Facebook page:

About the Confucius Institute at Cyprus University of Technology:

The Confucius Institute at CUT is dedicated to promoting Chinese language and culture and fostering educational and cultural exchanges between Cyprus and China. Through various programs and initiatives, the Institute aims to build strong international partnerships and enhance mutual understanding.