Άρχισαν οι εργασίες της ομάδας "Κοινόν της Λεμεσού" με τη συμμετοχή και του ΤΕΠΑΚ

Ξεκίνησε τις εργασίες της η ομάδα "Κοινόν της Λεμεσού" του Ευρωπαϊκού έργου LC3, την Τρίτη 17 Ιουλίου, με τη συμμετοχή 25 στελεχών του Δήμου Λεμεσού, επαγγελματιών του κατασκευαστικού χώρου και της ομάδας έργου "Δροσίζοντας τη Λεμεσό".

Η συνάντηση της ομάδας "Κοινόν της Λεμεσού" είχε ως θεματολογία τις πράσινες διαδρομές που έχουν προταθεί για τη Λεμεσό, προσδιορίζοντας προτερήματα, αδυναμίες, ευκαιρίες, και κινδύνους που σχετίζονται με αυτές τις διαδρομές. Σημαντική ήταν η παρέμβαση του Δημάρχου Λεμεσού κ. Γιάννη Αρμεύτη, ο οποίος τόνισε τη σημασία της κοινωνικής συμμετοχής για την επιτυχία του έργου και την ανάγκη για βιώσιμες λύσεις στην πόλη.
Το "Κοινόν της Λεμεσού" αποτελεί την κύρια καινοτομία κοινωνικής συμμετοχής στο έργο LC3 και είναι το κεντρικό, ολιστικό συμβουλευτικό σώμα της μετάβασης της πόλης προς την κλιματική ουδετερότητα. Εκεί συζητούνται θέματα και λύσεις που έχουν αναδειχθεί από τα συνεργαστήρια του LC3, ξεκινώντας με εκείνα των υπαλλήλων του Δήμου Λεμεσού που πραγματοποιήθηκαν τους προηγούμενους μήνες, καθώς και θέματα που θα προκύψουν από τα συνεργαστήρια με επαγγελματίες του δομημένου περιβάλλοντος και την κοινωνία των πολιτών, τα οποία έχουν προγραμματιστεί για το επόμενο διάστημα. Στο «Κοινόν της Λεμεσού» συμμετέχουν 25 άτομα, τα οποία θα εναλλάσσονται ανά εξάμηνο με στόχο την ευρεία αντιπροσώπευση των πολιτών. Σκοπός της ομάδας είναι να εξετάζει με περισσότερη λεπτομέρεια τις λύσεις που έχουν αναδυθεί από τα συνεργαστήρια, ώστε να ωριμάσουν για υλοποίηση. Οι εισηγήσεις που θα προκύπτουν θα εντάσσονται στο Κλιματικό Συμβόλαιο της Λεμεσού και θα κατατίθενται στον Δήμαρχο και το Δημοτικό Συμβούλιο.

Τα συνεργαστήρια είναι ανοικτά στο κοινό και μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας ή να προτείνετε δράση για υλοποίηση στο πλαίσιο του LC3 μέσω της ιστοσελίδας του έργου.

Το έργο "Δροσίζουμε τη Λεμεσό" υλοποιείται από το Δήμο Λεμεσού, το Ινστιτούτο Κύπρου, το ΤΕΠΑΚ, το ΕΤΕΚ και τους Φίλους της Γης Κύπρου. Εντάσσεται στο πρόγραμμα NetZeroCities Pilot Cities, το οποίο συντονίζεται από την Ευρωπαϊκή ΑΠΟΣΤΟΛΗ Κλιματικά Ουδέτερων και Έξυπνων Πόλεων (Climate-Neutral and Smart Cities - EU Cities Mission) και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Horizon Europe (2023 - 2026).

Η Ομάδα του LC3

Έπικοινωνία: info@lc3-nzlimassol2030.eu

lc3-nzlimassol2030.eu

Μέλος (Fellow) της Ακαδημίας Τεχνητής Νοημοσύνης για Βιομηχανικές Εφαρμογές (Artificial Intelligence Industry Academy) εξελέγη o Καθηγητής του ΤΕΠΑΚ Σωτήρης Καλογήρου