ΤΕΠΑΚ: Ημερίδα και εκπαιδευτικό εργαστήρι για την καλλιέργεια και επεξεργασία αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 7 Ιουνίου 2024, η συνάντηση των εταίρων του έργου Opti Aroma Q και η ημερίδα/εκπαιδευτικό εργαστήρι για την καλλιέργεια και επεξεργασία αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών, στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ στη Λεμεσό και του Anagyris park, στην Ανώγυρα.

Το Opti-Aroma Q πραγματοποιεί εφαρμοσμένη έρευνα χρησιμοποιώντας μεθοδολογία και τεχνολογία αιχμής, με στόχο την οικολογική καινοτομία των τομέων παραγωγής και συσκευασίας φαρμακευτικών φυτών στην Κύπρο. Αυτή η μεθοδολογία θα χρησιμοποιηθεί για τη δημιουργία νέας γνώσης και δεξιοτήτων από τα μέλη του έργου (π.χ. νέοι ερευνητές, επιχειρήσεις) και συμβάλει στη δημιουργία ενός βιώσιμου οικονομικού περιβάλλοντος στην Κύπρο.

Το έργο αντιμετωπίζει ολιστικά την καλλιέργεια, επεξεργασία και συντήρηση των αρωματικών και φαρμακευτικών φυτών (ΑΦΦ), με έμφαση στις κυπριακές ποικιλίες (π.χ., κυπριακή ρίγανη, σιδερίτης, σπατζιά). Για πρώτη φορά, μελετώνται συστηματικά οι ανάγκες για την καλλιέργεια κυπριακών ΑΦΦ (π.χ., λίπανση) με έμφαση στα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους. Η έρευνα συμβάλει στην ανάδειξη των προϊόντων αυτών και στη διάκρισή τους από τα εισαγόμενα. Επιπλέον, μελετώνται οι αντικαρκινικές ιδιότητες των φυτών (και αιθέριων ελαίων τους) καθώς και οι βιοκτόνες – εντομοκτόνες ιδιότητες. Πρωτότυπη έρευνα πραγματοποιείται επίσης για τη συντήρηση και επεξεργασία των αρωματικών φυτών, με έμφαση την τυποποίηση τους (σταθερή ποιότητα) αλλά και τη χρήση τους στη συντήρηση (μετασυλλεκτική διαχείριση) άλλων τροφίμων (π.χ., λαχανικά). Η επιτυχημένη εμπορία νωπών ΑΦΦ υψηλής ποιότητας, απαιτεί εξαιρετική προσοχή στις συνθήκες χειρισμού μετά τη συγκομιδή αλλά και κατά τη συντήρηση. Ταυτόχρονα μπορεί να απαιτείται και βελτίωση των ποιοτικών χαρακτηριστικών τους, δηλαδή των ενεργών συστατικών, του χρώματος, του αρώματος, και περιεκτικότητας νερού.

Η εφαρμογή της καλλιέργειας των ΑΦΦ υπό εντατικά συστήματα (υδροπονία) λαμβάνοντας υπόψη την κατάλληλη συνταγή θρέψης, καθώς και η βιοσυσσώρευση με θρεπτικά συστατικά (μικροστοιχεία) για την ενίσχυση της θρεπτικής αξίας του προϊόντος, αποτελούν καινοτομία στον τομέα των ΑΦΦ σε εθνικό επίπεδο, αξιοποιώντας τα αποτελέσματα του έργου. Επίσης, η έρευνα αυτή συμβάλει στην προώθηση γνώσης σε διεθνές επίπεδο. Η εφαρμογή φυσικών απολυμαντικών (φυτικά εκχυλίσματα και αιθέρια έλαια) θα δημιουργήσει επίσης καινοτόμα εργαλεία για τη μετασυλλεκτική συντήρηση των ΑΦΦ αλλά και άλλων νωπών προϊόντων. Η μελέτη των ειδών ΑΦΦ από την Κύπρο αναμένεται να επεκτείνει τον τομέα λόγω των αυξημένων αναγκών για παραγωγή και χρήση φαρμακευτικών φυτών για προϊόντα προστιθέμενης αξίας ή/και ως φυσικά απολυμαντικά.

Τα παραπάνω θέματα παρουσιάστηκαν και συζητήθηκαν στην ημερίδα, από ερευνητές και καθηγητές, στις 7 Ιουνίου 2024, στις εγκαταστάσεις του ΤΕΠΑΚ.

Η παρουσία των ενδιαφερόμενων μερών (π.χ., σύνδεσμος καταναλωτών, αγροτικές ενώσεις, τμήμα Γεωργίας, ιδιώτες, πολίτες) ήταν σημαντική και ουσιαστική. Πολύ ενδιαφέρον είχε και η εργαστηριακή επίδειξη για τη χρήση των ΑΦΦ και των αιθέριων ελαίων στη δημιουργία προϊόντων όπως τα καλλυντικά και τα φαρμακευτικά αλλά και η μετασυλλεκτική διαχείριση λαχανικών με τη χρήση αιθέριων ελαίων.

Το έργο Opti-AromaQ (EXCELLENCE HUBS, RESTART, ΙΔΕΚ), συντονίζει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (Ανάπ. Καθ. Νίκος Τζωρτζάκης) και συμμετέχουν ως εταίροι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, η εταιρία M.CH.GARDENS LTD (GARDENS) και η Αναπτυξιακή Εταιρία Λεμεσού (ANELEM LTD). Ως ερευνητικοί φορείς του εξωτερικού συμμετέχουν από την Ελλάδα το Εθνικό & Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το ΕΚΕΦΕ «ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ» και από τη Σερβία το Πανεπιστήμιο του Βελιγραδίου.

Παραπάνω πληροφορίες για το έργο, στην ιστοσελίδα του και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

Στοιχεία Επικοινωνίας:

Αναπλ. Καθηγητής Δρ. Νικόλαος Τζωρτζάκης