Εκδήλωση για τη διάσωση του Κυπριακού Γύπα

Το Air Balloon Digital Studio και η Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας του ΤΕΠΑΚ που εδρεύει στην Πάφο ανακοινώνουν το «Ostrakon Project 2024 για τη Διάσωση του Γύπα», μια πρωτοβουλία σε συνεργασία με την Bird Life για τη δραματική μείωση του πληθυσμού των γυπών, που βρίσκεται στα πρόθυρα εξαφάνισης.

Το φετινό Ostrakon Project με τίτλο "Majestic Scavengers", είναι αφιερωμένο στη διάσωση του Πυρόχρου Γύπα (Gyps fulvus), ενός είδους που έχει υποστεί σοβαρές απώλειες λόγω της παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων και περιστατικών ηλεκτροπληξίας στο δίκτυο διανομής ηλεκτρικής ενέργειας του νησιού. Ο Πυρόχρους Γύπας είναι το μοναδικό είδος Γύπα που απαντά στην Κύπρο και με τον υφιστάμενο πληθυσμό γύρω στα 20 άτομα, η Κύπρος φιλοξενεί τον μικρότερο πληθυσμό Γύπα στην Ευρώπη.

Ο στόχος του φετινού έργου είναι να ευαισθητοποιήσει το κοινό για κρίσιμα περιβαλλοντικά ζητήματα και να συγκεντρώσει απαραίτητους πόρους για την Bird Life Cyprus, μια ΜΚΟ που βρίσκεται στην πρώτη γραμμή των προσπαθειών για τη διάσωση του γύπα.

Τίτλος Εκδήλωσης: "Εκδήλωση για τη διάσωση του Κυπριακού Γύπα"

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 8 Νοεμβρίου 2024 και ώρα 19:00, Αμφιθέατρο 1 (1ος όροφος)  Σχολή Διοίκησης Τουρισμού, Φιλοξενίας και Επιχειρηματικότητας Πάφος. *Θα ακολουθήσει δεξίωση.

Στηρίξτε τον Σημαντικό Σκοπό

Αποκλειστικά για το «Ostrakon Project: Majestic Scavengers», ο ταλαντούχος καλλιτέχνης Γιάννης Σακέλλης από το Κέντρο Τεχνών Κίμωνος δημιούργησε ένα μοναδικό έργο με θέμα τον Πυρόχρου Γύπα σε 50 αριθμημένα και υπογεγραμμένα αντίτυπα. Οι παρευρισκόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν το έργο, με το σύνολο των εσόδων να διατίθεται στην Bird Life Cyprus για την διάσωση των γυπών. Καλούμε το κοινό και τους φίλους του περιβάλλοντος να συμμετάσχουν στην εκδήλωση και να συνεισφέρουν στον σκοπό αυτό, ο οποίος θα ενισχύσει άμεσα την επιβίωση αυτού του εντυπωσιακού είδους.

Για επιπλέον λεπτομέρειες σχετικά με την εκδήλωση στις 8 Νοεμβρίου 2024, επικοινωνήσετε στο:

Email: info@air-balloon.eu

Τηλέφωνο: 26 932922

Ιστοσελίδα: www.air-balloon.eu

Email:  annita.n.antoniadou@cut.ac.cy

Τηλέφωνο: 25002093

Recent articles

Εκδήλωση για τη διάσωση του Κυπριακού Γύπα

Το ΤΕΠΑΚ στο διεθνές συνέδριο COMPDYN 2025

Ο Δρ. Χρίστος Αλωνεύτης στηρίζει τους Νοσηλευτές του ΤΕΠΑΚ

Τίτλος Εκδήλωσης: "Εκδήλωση για τη διάσωση του Κυπριακού Γύπα"

Στηρίξτε τον Σημαντικό Σκοπό