Επίσκεψη του Λυκείου Λινόπετρας στο Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου

Την Παρασκευή 22 Απριλίου 2016, 50 μαθητές του Λυκείου Λινόπετρας, συνοδευόμενοι από πέντε καθηγητές τους, τους Βάσο Κώστα, Άντρη Χριστοδουλίδου, Σοφία Κράνου, Γιάννα Μιχαηλίδου και Γλυκερία Βασιλείου επισκέφθηκαν το Κέντρο Γλωσσών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου και είχαν την ευκαιρία να φιλοξενηθούν και να ξεναγηθούν στο Κέντρο Γλωσσών.

Συγκεκριμένα, επισκέφθηκαν το Κέντρο Έρευνας και Συνεργατικής και Διαδραστικής Μάθησης (ΚΕΣΥΔΙΜ) όπου τους καλωσόρισε η διευθύντρια του Κέντρου Γλωσσών, Δρ Σαλώμη Παπαδήμα-Σοφοκλέους. Στη συνέχεια, ενημερώθηκαν για τα προγράμματα σπουδών που προσφέρει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και έγινε συζήτηση σχετική με τα προγράμματα και τα ενδιαφέροντα των μαθητών για πανεπιστημιακές σπουδές. Έπειτα, παρουσιάστηκε το έργο που επιτελεί το Κέντρο Γλωσσών. Τονίστηκε η σημασία της γνώσης μιας ή περισσοτέρων γλωσσών πέρα από τη μητρική γλώσσα, τόσο σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο πανεπιστημιακών σπουδών και επαγγελματικής επιτυχίας. Έγινε αναφορά στις μεθόδους διδασκαλίας που χρησιμοποιούνται από τους διδάσκοντες του Κέντρου Γλωσσών στα γλωσσικά μαθήματα. Έγινε επίσης ανταλλαγή απόψεων όσον αφορά τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών, και συζητήθηκαν οι λόγοι για τους οποίους η γνώση μιας ή περισσοτέρων γλωσσών πέρα από τη μητρική γλώσσα δεν είναι απλά χρήσιμη, αλλά και απολύτως αναγκαία. Το δεύτερο μέρος της επίσκεψης επικεντρώθηκε στη χρήση νέων τεχνολογιών στη γλωσσική διδασκαλία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να χρησιμοποιήσουν δύο τεχνολογικά εργαλεία τα οποία μπορούν να ενσωματωθούν σε γλωσσικά μαθήματα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία Kahoot και Nearpod.

Οι μαθητές εκφράστηκαν με πολύ θερμά λόγια και ευχαριστίες για το πρόγραμμα της επίσκεψής τους, και το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη χρονιά. Να σημειωθεί ότι είναι η τέταρτη συνεχόμενη χρονιά που το Λύκειο Λινόπετρας επιλέγει να επισκεφθεί το Κέντρο Γλωσσών του ΤΕΠΑΚ.