Στρατηγική συνεργασία Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου (ΤΕΠΑΚ) με το Ιαπωνικό Ritsumeikan University

Επίσημα εγκαινιάστηκε η συνεργασία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με το Ritsumeikan University της Ιαπωνίας με την πρόσφατη υπογραφή Διμερούς Συμφωνίας Συνεργασίας, με έμφαση στους τομείς της επικοινωνίας και τεχνολογίες πληροφορίας.

Με βάση υφιστάμενη προηγούμενη συνεργασία σε υποβολή από κοινού προτάσεων στο ερευνητικό πρόγραμμα TEAMING, το Τμήμα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (με πρωτοβουλία του Αναπλ.Καθηγητή Νίκου Τσαπατσούλη και της Επ.Καθηγήτριας Βασιλικής Τρίγκα) και η Σχολή Επιστημών της Πληροφορίας και Μηχανικής του Ritsumeikan University θεσμοθετούν τη συνεργασία τους, η οποία προβλέπεται να διανοίξει ορίζοντες για καινοτόμα έργα και συνέργειες. Τον προηγούμενο Μάρτιο, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο ΤΕΠΑΚ ο Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών της Πληροφορίας και Μηχανικής Καθηγητής Yoshio Νakatni και ο Καθηγητής Uwe Serdult, αλλά και ο Διευθυντής Διεθνών Σχέσεων Καθηγητής Victor Kryssanov, οι οποίοι δήλωσαν ευχαριστημένοι με τη μέχρι τώρα συνεργασία με το Τμήμα Επικοινωνίας και Διαδικτύου. Κατά την επίσκεψή τους δήλωσαν την εκτίμηση για τη συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ, το οποίο θεωρούν ως καινοτόμο νεαρό πανεπιστήμιο το οποίο μπορεί να λειτουργήσει ως κόμβος τεχνογνωσίας και τεχνολογίας με παγκόσμιας κλάσης εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Ασία, προσφέροντας υψηλής ποιότητας εκπαίδευση και έρευνα στην περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και Μέσης Ανατολής. Για το 2018 διοργανώνεται από κοινού μεταξύ των πανεπιστημίων διεθνές εξ αποστάσεως θερινό σχολείο στα θέματα επικοινωνίας και κοινωνίας της πληροφορίας σε συνεργασία και με το ΕΤΗ Ελβετίας (Ελβετικό Ομοσπονδιακό Ινστιτούτο Τεχνολογίας).

Να σημειωθεί ότι το Ritsumeikan University θεωρείται ιδιαίτερα δραστήριο διεθνώς και κατατάσσεται ανάμεσα στα τρία κορυφαία ιαπωνικά ιδιωτικά πανεπιστήμια και ανάμεσα στα 30 κορυφαία ασιατικά πανεπιστήμια (QS Asia University Rankings). Το ιαπωνικό πανεπιστήμιο που ιδρύθηκε το 1869 αριθμεί 50,000 φοιτητές, διαθέτει τέσσερα campus σε Hokkaido, Shiga, Kyoto, Osaka και Oita. Το ιαπωνικό πανεπιστήμιο θεωρείται το καλύτερο ιαπωνικό πανεπιστήμιο για τα Διεθνή προγράμματα και συνεργάζεται για πρώτη φορά με κυπριακό πανεπιστήμιο. Αναμένεται ότι σύντομα στις προσεχείς συνέργειες με το ΤΕΠΑΚ θα εμπλέξει το συνεργαζόμενο δίκτυο βιομηχανίας με εταιρείες όπως η Toshiba και η Sony.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου χαιρετίζει τη σημαντική εξέλιξη για τις διασυνδέσεις και τη διεθνοποίησή του στον Ασιατικό χώρο.