Επιστημονικό κρασί «Μαθαίνω τον ‘εχθρό’ μου: όλα όσα με απασχολούν για τα κουνούπια»

Με μεγάλη επιτυχία έλαβε χώρα το επιστημονικό κρασί με θέμα «Μαθαίνω τον ‘εχθρό’ μου, όλα όσα με απασχολούν για τα κουνούπια» η οποία συνδιοργανώθηκε από την ερευνητική ομάδα Οικοτοξικολογίας του Τμήματος Χημικής Μηχανικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, σε συνεργασία με το Joint Services Health Unit (Cyprus) RAF Akrotiri, το Ινστιτούτο Κύπρου και την Ενάλια Φύση. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο κτίριο της Πρυτανείας στις 16 Ιανουαρίου 2020 στις 18:00 μμ, σε μια αίθουσα ασφυκτικά γεμάτη, δείχνοντας το ενδιαφέρον που έχουν οι πολίτες για το εν λόγω θέμα. Τη συζήτηση συντόνισαν οι Δρ. Μάρλεν Ι. Βάσκες και Δρ. Κέλλυ Μαρτίνου.

Ανάμεσα στα ερωτήματα που απαντήθηκαν προς το κοινό ήταν το πόσο μακριά πετάνε τα κουνούπια, γιατί βουίζουν στα αυτιά μας, γιατί μας τσιμπάνε μόνο τα θηλυκά, τι κουβαλούν τα «μολυσμένα» κουνούπια, ποια είναι τα κουνούπια «τίγρης» και αν κινδυνεύουμε από αυτά, πως μπορούμε να απαλλαγούμε από τα κουνούπια και πώς μπορούμε να κάνουμε πιο υποφερτή αυτή τη συμβίωση.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Δράσης COST CA17108 «Aedes Invasive Mosquitoes» με διακεκριμένους ερευνητές στο χώρο: Frederic Bartumeus, Catalan Institute for Research and Advanced Studies (ICREA), Ισπανία; Romeo Bellini, Centro Agricoltura Ambiente “G.Nicoli”, Ιταλία; Kamil Erguler, The Cyprus Institute; Filiz  Gunay, Hacettepe University in Ankara, Τουρκία; Miguel A Miranda, University of the Balearic Islands, Ισπανία; Dušan Petrić, University of Novi Sad, Σερβία; William Wint, University of Oxford, Ηνωμένο Βασίλειο) οι οποίοι συζήτησαν με το κοινό με απλά και κατανοητά λόγια όλα όσα μας απασχολούν γύρω από αυτά.

Οι πολίτες ενημερώνονται ότι έχουν ένα ενεργό ρόλο να διαδραματίσουν στην παρακολούθηση των κουνουπιών και μπορούν να κάνουν χρήση της εφαρμογής Mosquito Alert http://www.mosquitoalert.com/en/ για να καταγράψουν εστίες ανάπτυξης και κουνούπια που τους ενοχλούν, κυρίως αν υποψιάζονται ότι είναι «κουνούπια-τίγρη».

Μετά τη λήξη της συνάντησης προσφέρθηκε σε όλους τοπικό κρασί ως ένα μικρό ταξίδι στην οινολογία της Κύπρου.

Η εν λόγω εκδήλωση εμπίπτει στο πρώτο εβδομαδιαίο πρόγραμμα εκπαίδευσης για τα χωροκατακτητικά είδη κουνουπιών και την παρακολούθησή τους στην Ευρώπη (Harmonizing Aedes Invasive Mosquito (AIM) surveillance across Europe) στην οποία συμμετείχαν 30 νέοι ερευνητές από τους οποίους 4 Ελληνοκύπριοι και 2 Τουρκοκύπρικοι. Με τις γνώσεις που έλαβαν οι ερευνητές θα είναι σε θέση να υποστηρίξουν το έργο των αρμόδιων φορέων στην παρακολούθηση χωροκατακτητικών ειδών στα σημεία εισόδου του νησιού.