Τελετή απονομής υποτροφιών του Ιδρύματος Let’s Help

Φοιτητικά Νέα Στήριξη Φοιτητών

Σε τελετή που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη, 10 Φεβρουαρίου στα γραφεία της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας του ΤΕΠΑΚ στην παρουσία των φοιτητών, πραγματοποιήθηκε η απονομή 6 υποτροφιών ύψους 1,000 ευρώ έκαστη που πρόσφερε το Ίδρυμα Let’s Help (http://letshelp.eu/), μέσω του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών ΤΕΠΑΚ. Οι υποτροφίες βασίζονταν σε κριτήρια κοινωνικο-οικονομικής κατάστασης και ακαδημαϊκής επίδοσης.

Η Πρόεδρος και ο Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος, κ. Κωνσταντία και κ. Σωτήρης Πίττας, συνομίλησαν με φοιτητές ανταλλάσσοντας τις εμπειρίες τους από την περίοδο των φοιτητικών τους χρόνων και τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι οποίες, όπως στην περίπτωση των υποτρόφων του Ιδρύματος, δεν στάθηκαν εμπόδιο στην ακαδημαϊκή αριστεία. Ανέλυσαν στους φοιτητές το όραμά τους για την προσφορά στην κοινωνία μέσα από ουσιώδεις πράξεις ενισχύοντας τους άριστους φοιτητές που παρ’ όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν διακρίνονται στις σπουδές τους.

Ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας, Βασίλης Πρωτοπαπάς ευχαρίστησε το Ίδρυμα Let’s Help και εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του Πανεπιστημίου για τη διαχρονική στήριξη που το Ίδρυμα παρέχει στο Σωματείο Ευημερίας Φοιτητών. Εξήρε επίσης τη σημασία που δίνει το Πανεπιστήμιο στη διατήρηση και διεύρυνση της συνεργασίας με τους υποστηρικτές και χορηγούς στις προσπάθειες του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Το Συμβούλιο του Ιδρύματος Let’s Help εκπροσώπησαν, πέρα από την Πρόεδρο και τον Αντιπρόεδρο η κα Άντρη Μάντολες, ο κ. Μάριος Πίττας και ο κ. Πέτρος Αλεξάνδρου. Εκ μέρους του Πανεπιστημίου παρόντες ήταν ο Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Ευημερίας Βασίλης Πρωτοπαπάς, ο Ανώτερος Λειτουργός κ. Αντώνης Βρασίδας και το Μέλος του Συμβουλίου και του Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών Γενέθλιος Γενεθλίου και η Λειτουργός του Γραφείου Προϊσταμένου και Τομέα Ευημερίας, Δρ. Στέλλα Θεοχάρους.

Mεταπτυχιακές Υποτροφίες Κοινωνικής Στήριξης & Οικονομικά Βοηθήματα Σωματείου Ευημερίας Φοιτητών/τριων 2022-23

Καταβολή επιδόματος ενοικίου σε δικαιούχους φοιτητές/τριες

Αποτελέσματα μοριοδότησης νέων αιτήσεων για σκοπούς επιδόματος ενοικίου, 2022-23