Υπογραφή πρωτοκόλλου συνεργασίας Τεχνολογικού Πανεπιστημίου και Μαρωνιτικής κοινότητας της Κύπρου

Πραγματοποιήθηκε σήμερα η τελετή υπογραφής του πρωτοκόλλου συνεργασίας μεταξύ του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου και της Μαρωνιτικής κοινότητας της Κύπρου, η οποία σηματοδοτεί την επαναδραστηριοποίηση μιας παραγωγικής σχέσης, που τίθεται πλέον σε νέα θεμέλια με τον νυν εκπρόσωπο της Μαρωνιτικής Κοινότητας στη Βουλή των Αντιπροσώπων κ. Γιαννάκη Μούσα.

Η κοινότητα, σε στενή συνεργασία, με τις μοναδικές στον κόσμο Έδρες της ΟΥΝΕΣΚΟ και της Ευρωπαικής Πολιτιστικής Κληρονομιάς, προτίθεται να καταρτίσει στρατηγικό σχέδιο για την Ψηφιοποίηση, Καταγραφή, Τεκμηρίωση, Διαφύλαξη και Παρουσίαση της Ιστορίας και Μνήμης της κοινότητας των Μαρωνιτών της Κύπρου για τη δημιουργία της Ψηφιακής Πλατφόρμας του Αρχείου της Μαρωνιτικής κοινότητας. Το περιεχόμενο της Διαδικτυακής αυτής  Πύλης θα προβάλλεται επίσης, διαμέσου του ΤΕΠΑΚ και στην Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Europeana.

Αφετηρία της συνεργασίας αποτέλεσε το 2013, η ανοικτή πρόσκληση του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς  του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου προς τις κοινότητες για την ψηφιοποίηση της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.

Ο τότε εκπρόσωπος της Μαρωνιτικής κοινότητας, κ. Αντώνης Χατζηρούσος αποδέκτηκε πρόθυμα την πρόσκληση.

Με τη συστηματική δουλειά των μελών της κοινότητας, του Διευθυντή του Εργαστηρίου Επίκουρου Καθηγητή Μαρίνου Ιωαννίδη και των επιστημονικών του συνεργατών επιτεύχθηκε η ψηφιοποίηση μερικών χιλιάδων φωτογραφιών, τεκμηρίων της πολιτιστικής κληρονομιάς της κοινότητας.

Ουσιαστική συμβολή σε αυτά τα πρώτα βήματα της συνεργασίας είχε και το μέλος του Ακαδημαϊκού προσωπικού του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου, Επίκουρος Καθηγητής Αβραάμ Γεωργίου.

Το πρωτόκολλο συνεργασίας καλύπτει τους εξής τομείς:

•             Κοινές πολιτιστικές, επιστημονικές, εκπαιδευτικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες

•             Συμβουλευτικές- Επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες

•             Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα

•             Τοποθέτηση φοιτητών σε εργασιακούς χώρους

•             Ανταλλαγή πληροφοριών και τεχνογνωσίας σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος

•             Ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς της Μαρωνιτικής κοινότητας

Εκ μέρους του Πανεπιστήμιου το πρωτόκολλο υπέγραψαν ο Πρύτανης, Καθ. Παναγιώτης Ζαφείρης και ο κ. Γιαννάκης Μούσας για τη Μαρωνιτική Κοινότητα της Κύπρου.

Το πρωτόκολλο συνεργασίας καλύπτει τους εξής τομείς:

•             Συμβουλευτικές- Επιστημονικές υπηρεσίες και μελέτες

•             Κοινή συμμετοχή σε ερευνητικά και αναπτυξιακά προγράμματα