Ο Δρ. Μαρίνος Ιωαννίδης επιλέγηκε ως μέλος της Επιτροπής για τη δημιουργία Υφυπουργείου Πολιτισμού

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου συγχαίρει τον Επίκουρο Καθηγητή της Σχολής Μηχανικής και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου, Δρ. Μαρίνο Ιωαννίδη, για την επιλογή του ως μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής για τη δημιουργία Υφυπουργείου Πολιτισμού και την Πολιτική για τον Πολιτισμό.

Ο Δρ. Ιωαννίδης είναι Καθηγητής στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής του ΤΕΠΑΚ και Διευθυντής του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Πανεπιστημίου μας, με πλούσιο ακαδημαϊκό και ερευνητικό έργο και διεθνείς διακρίσεις.

Η συμβολή του Δρος. Ιωαννίδη ήταν καθοριστικής σημασίας προκειμένου το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ να πετύχει το 2018 την εξασφάλιση δυο από τις πιο σημαντικές έδρες στον κόσμο, την έδρα της UNESCO στην ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά και την Έδρα Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Γεγονός που αποτελεί διεθνή αναγνώριση και επιπρόσθετη επιβράβευση για την αριστεία του ΤΕΠΑΚ στην έρευνα και τη καινοτομία σε ό,τι αφορά στη ψηφιοποίηση και ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς, βάζοντας ταυτόχρονα την Κύπρο στον παγκόσμιο χάρτη της επιστήμης της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς. Η ενεργητική χρηματοδότηση του εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομίας από ανταγωνιστικά προγράμματα της ΕΕ ανέρχεται (από το 2013) μέχρι σήμερα σε περίπου 7,5 εκατομμύρια Ευρώ.

Από τον Ιανουάριο του 2012 έχει αναλάβει την πλήρη ευθύνη της ίδρυσης και διοίκησης του κέντρου ερευνών στην ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομίας στο ΤΕΠΑΚ, ενώ είναι συντονιστής του μεγαλυτέρου Ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος στο ΤΕΠΑΚ και στην ΕΕ (Marie Curie Initial Training Network on Digital Cultural Heritage: www.itn-dch.eu) με θέμα την Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομία.

Στο ενεργό έργο του Μαρίνου Ιωαννίδη ανήκουν τα πρώτα προγράμματα ψηφιοποίησης στην Κύπρο, όπως η ψηφιακή ανακατασκευή του ναού της Αφροδίτης στην αρχαία Αμαθούντα το 1997, του αγάλματος της Αφροδίτης, του μεγαλύτερου βάζου/πιθαριού στο κόσμου (το βάζο της Αμαθούντας που βρίσκεται στο Λούβρο) και την ακριβή τρισδιάστατη εικονική ανακατασκευή του μνημείου της Ασίνου (UNESCO WHL) το 2006 που αποτελεί και το πρώτο 3Δ αντικείμενο στη ψηφιακή Βιβλιοθήκη της Ευρωπαϊκής Ένωσης – Europeana.

To 2010 ο Ευρωπαϊκός και Ισπανικός σύνδεσμος Virtual Archaeology του απένειμαν το βραβείο Tartessos για το έργο και την συνδρομή του στο τομέα της Ψηφιοποίησης της Πολιτιστικής Κληρονομίας, ενώ είναι ο πρώτος Κύπριος Εθνικός Εμπειρογνώμονας σε θέματα Έρευνας, Ανάπτυξης, Τεχνολογίας και Καινοτομίας και εκπροσωπεί επίσης την Κύπρο σε όλες της επιτροπές της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε θέματα ψηφιοποίησης της Πολιτιστικής Κληρονομίας. Από το 2002 αντιπροσωπεύει επίσης την Κύπρο στην διεθνή επιτροπή για την καταγραφή της πολιτιστικής κληρονομιάς.

Ο Μαρίνος Ιωαννίδης σπούδασε Πληροφορική στο Πανεπιστήμιο της Στουτγάρδης στην Γερμανία όπου τελείωσε το μεταπτυχιακό του στο κεντρικό Ευρωπαϊκό ερευνητικό εργαστήριο της Hewlett-Packard στην ασφάλεια πολύπλοκων τραπεζών πληροφοριών. Συνέχισε τις σπουδές του στον κλάδο Μηχανολογίας και Αυτοματοποίησης και ολοκλήρωσε την διδακτορική του διατριβή με άριστα στο ίδιο το Πανεπιστήμιο.