Αφιέρωμα στις γυναίκες του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ

Η 11η Φεβρουαρίου έχει καθιερωθεί ως Διεθνής Ημέρα των Γυναικών και των Κοριτσιών στην Επιστήμη από την Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών. Στόχος είναι να επιτευχθεί πλήρης και ισότιμη πρόσβαση και συμμετοχή στην επιστήμη για τις γυναίκες και τα κορίτσια αλλά και η περαιτέρω υιοθέτηση της ισότητας των φύλων και της χειραφέτησης των γυναικών και των κοριτσιών.

Διεθνείς έρευνες έχουν δείξει ότι οι γυναίκες που εργάζονται στον ακαδημαϊκό χώρο κατέχουν χαμηλότερες βαθμίδες από αυτές των συναδέλφων τους, όχι γιατί δεν κατέχουν τα προσόντα, την  διεθνή αναγνώριση ή δεν τηρούν τα κριτήρια. Στην Αυστραλία  και στις Σκανδιναβικές χώρες ο μέσος όρος των γυναικών που είναι στη βαθμίδα της Καθηγήτριας  ή Αναπλ. Καθηγήτριας είναι  30%, στην Ευρώπη φάνηκε ότι ο μέσος όρος μόνο 18% , στην Ιαπωνία 15%  και Ινδία 3%.

Εκτός από την ακαδημαϊκή βαθμίδα οι έρευνες έχουν δείξει ότι επειδή οι γυναίκες τοποθετούνται σε χαμηλότερες βαθμίδες κερδίζουν λιγότερες χρηματοδοτούμενες έρευνες,  χαμηλότερους μισθούς, δεν αντιπροσωπεύονται σε επιτροπές του ακαδημαϊκού ιδρύματος ή σε σώματα όπως Κοσμητεία, Πρυτανεία, Σύγκλητο κλπ.

Το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (DHRLab), με την έντονη ακαδημαϊκή και ερευνητική δραστηριότητα, προσφέρει θέσεις εργασίας σε επιστήμονες ανά τον κόσμο. Αυτή την περίοδο το 46% του εργατικού του δυναμικού είναι γυναίκες και με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρα για τις Γυναίκες και τα Κορίτσια στην Επιστήμη το επισυναπτόμενο Ενημερωτικό Δελτίο είναι αφιερωμένο στις γυναίκες που εργάζονται στο Εργαστήριο.

Το Εργαστήριο (DHRLab), υπό την διεύθυνση του Δρα. Μαρίνου Ιωαννίδη, έχει ήδη τοποθετήσει επάξια την Κύπρο στην κορωνίδα της Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς, αφού  κατέχει, από το 2018,  δυο σημαντικές έδρες, μοναδικές σε παγκόσμιο επίπεδο, την Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (UNESCO Chair on Digital Cultural Heritage), όπως επίσης και την Έδρα του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου (EU-ERA Chair on Digital Cultural Heritage), ως αναγνώριση του σπουδαίου έργου που επιτελεί.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://www.facebook.com/dhrlabcut/  και https://www.facebook.com/Unesco.DCH