Νέο ερευνητικό έργο για Βιώσιμη Αστική Διακυβέρνηση φέρνει μαζί Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Κύπρου και Harvard

Αειφόρος Αστική Διακυβέρνηση μέσω Επαυξημένης Πραγματικότητας

Νέο ερευνητικό έργο κάτω από τον συντονισμό του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου με τίτλο “Αειφόρος Αστική Διακυβέρνηση μέσω Επαυξημένης Πραγματικότητας” (Sustainable Urban Governance through Augmented Reality - SUGAR) με χρηματοδότηση από το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας της Κύπρου φέρνει μαζί το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Πανεπιστήμιο του Harvard στις ΗΠΑ. Το έργο SUGAR (sugar.cyprusinteractionlab.com) ξεκινά τον Μάρτιο του 2019 και συντονίζει ο Καθηγητής Παναγιώτης Ζαφείρης, Διευθυντής του Ερευνητικού Κέντρου Κοινωνικής Πληροφορικής του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου.

Στόχος του έργου είναι η ανάπτυξη καινοτόμων πρωτοκόλλων και γραμμών βέλτιστης πρακτικής για βιώσιμη αστική διακυβέρνηση μέσω τεχνολογίας Επαυξημένης Πραγματικότητας.

Ο Αστικός και ο Πολεοδομικός Σχεδιασμός επικρίνονται παγκόσμια για την έλλειψη ουσιαστικής δημόσιας διαβούλευσης και συμμετοχής στη διαδικασία αποφάσεων που αφορούν την ανάπτυξη των πόλεων. Στα πλαίσια του έργου θα αναπτυχθεί πρωτότυπο και εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας η οποία θα εφαρμοστεί σε ένα πραγματικό έργο στη Κύπρο.

Η ερευνητική ομάδα του έργου υποστηρίζει ότι η συμμετοχή του κοινού στη διαδικασία αστικού σχεδιασμού είναι απαραίτητη για την επίτευξη οικονομικά και κοινωνικά βιώσιμων αποτελεσμάτων. Το έργο SUGAR στοχεύει να ενδυναμώσει τόσο τους πολίτες που αναζητούν τρόπους συμμετοχής στη διαδικασία λήψης αποφάσεων του σχεδιασμού των γειτονιών τους όσο και ενδιαφερόμενες αρχές που θα ήθελαν την ενεργή συμμετοχή του κοινού στη διαδικασία αξιολόγησης προτάσεων για ανάπτυξη των πόλεων.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ επικοινωνήστε με τον Συντονιστή του έργου Καθηγητή Παναγιώτη Ζαφείρη (panayiotis.zaphiris@cut.ac.cy) ή τον Διαχειριστή του έργου Αντρέα Παπαλλά (andreas.papalla@cut.ac.cy).