Προσωπική Ανάπτυξη και Επαγγελματική Ανέλιξη στη Βιομηχανία Φιλοξενίας και Τουρισμού στην Κύπρο

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η Ανοικτή Συζήτηση που διοργανώθηκε από το Τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχείων και Τουρισμού και τον Φοιτητικό Όμιλο Φιλοξενίας 'Ξένιος Ζευς' την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου για την προσωπική ανάπτυξη και την επαγγελματική ανέλιξη στον Τομέα της Φιλοξενίας του Τουρισμού. Τη συζήτηση συντόνισε ο Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος. Συμμετείχαν, μαζί με τους φοιτητές και απόφοιτους του Τμήματος, οι Χάρης Λοϊζίδης, Πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Ξενοδόχων, Χρίστος Αγγελίδης, Πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Διευθυντών Ξενοδοχείων, Χρίστος Άσπρου, Αντιπρόεδρος του Συνδέσμου Ταξιδιωτικών Πρακτόρων Κύπρου και Αντώνης Αριστοδήμου, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Τουριστικών Επιχειρήσεων Κύπρου.

Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Κοσμήτορας της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας Καθηγητής Φώτης Παναγίδης που εξήρε την σημασία του τομέα για την οικονομία της χώρας και τις επαγγελματικές ευκαιρίες που προσφέρει στους απόφοιτους του Τμήματος.

Στη  συζήτηση, αναδείχθηκαν θέματα που αφορούν τις προοπτικές εργοδότησης, τις συνθήκες εργασίας και τα κίνητρα που δίνονται σε νέους αποφοίτους για ένταξη στον Τομέα Φιλοξενίας και Τουρισμού. Οι συμμετέχοντες ανέδειξαν την αξία της επαφής και της επικοινωνίας των επαγγελματιών του τομέα με τους φοιτητές, την παροχή ευκαιριών και κινήτρων από τις επιχειρήσεις του τομέα και στην ανάγκη της αφοσίωσης των νέων επαγγελματιών, με δέσμευση και επιμονή, για να πετύχουν τους στόχους τους.

Η συζήτηση προκάλεσε ζωηρό ενδιαφέρον και συνεχίστηκε στη δεξίωση που ακολούθησε.

Βράβευση Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου στις Πράσινες Δημόσιες Συμβάσεις

Διεθνής συνάντηση εργασίας ερευνητών στα πλαίσια της Έδρας Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (EU-ERA Chair on Digital Cultural Heritage)

Εκδήλωση εορτασμού των 10 χρόνων λειτουργίας της Βιβλιοθήκης «Βασίλης Μιχαηλίδης»