Διεθνής συνάντηση εργασίας ερευνητών στα πλαίσια της Έδρας Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (EU-ERA Chair on Digital Cultural Heritage)

Η Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στη Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του ΤΕΠΑΚ οργανώνει συνάντηση εργασίας εξιδεικευμένων  ερευνητών από όλο τον κόσμο στον τομέα της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς για την ανταλλαγή απόψεων και τον καθορισμό συγκεκριμένων ερευνητικών στόχων  καθώς και τη διερεύνηση διαδικασιών στο αντικείμενο της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα από τις 3 μέχρι τις 5 Δεκεμβρίου 2019  στο Πολιτιστικό Ίδρυμα της Τράπεζας Κύπρου στη Λευκωσία

O τομέας της Πολιτιστικής Κληρονομιάς αναφέρεται ρητά ως ένας από τους σημαντικότερους πυλώνες που ρυθμίζουν τη πολιτική της Ευρωπαϊκής Ένωσης ως ενιαίο κτήμα των Ευρωπαίων πολιτών. Στο πεδίο αυτό, τα τελευταία χρόνια  πραγματοποιούνται μείζονα άλματα και προσπάθειες με αντικείμενο τη ψηφιοποίηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Ερευνητικό Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΤΕΠΑΚ, δόθηκε εντός του 2018, η μοναδική, σε όλο τον κόσμο, Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ, στην ψηφιακή πολιτιστική κληρονομιά (UNESCO Chair on Digital Cultural Heritage), όπως επίσης και η μοναδική Έδρα Ευρωπαϊκού Χώρου Έρευνας στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (EU-ERA Chair on Digital Cultural Heritage), μετά από πολύ αυστηρή επιλογή και ανταγωνιστικό περιβάλλον, ενδιαφερόμενων απ' όλο τον κόσμο.

Η Έδρα του Ενιαίου Ευρωπαϊκού Ερευνητικού Χώρου στη Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά (ERA Chair on Digital Cultural Heritage) με το ακρωνύμιο  ‘Μνημοσύνη’ έχει διάρκεια πέντε (5) χρόνων.  Πρώτη αποστολή της είναι η στελέχωση της ερευνητικής ομάδας με έξι υποψήφιους διδάκτορες και τρεις μεταδιδακτορικούς ερευνητές.  Παράλληλα θα εκπονηθεί ένα σχέδιο ανεπτυγμένο σε τρεις χρονικές περιόδους και επικεντρωμένο στην ολιστική τεκμηρίωση της ψηφιακής πολιτιστικής κληρονομιάς. Το έργο ‘ΜΝΗΜΟΣΥΝΗ’ θα δημιουργήσει ένα ολιστικό πλαίσιο για την ψηφιοποίηση της πολιτιστικής κληρονομιάς πραγματοποιώντας ένα ευρύ φάσμα συνεργασίας και διεπιστημονικής έρευνας που απαιτείται σε μια συνολική δομή προηγμένης τεκμηρίωσης. Οι ερευνητικές προκλήσεις καλύπτουν έναν κύκλο ζωής των πτυχών της ψηφιοποίησης της πολιτιστικής κληρονομιάς, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που αφορούν:

1. Απόκτηση, αποτύπωση και τεκμηρίωση δεδομένων (υλικών και άυλων/άγνωστες ιστορίες)
  2. Επεξεργασία δεδομένων (εμπλουτισμός μεταδεδομένων - Οντολογίες)
  3. Μοντελοποίηση
  4. Διαχείριση γνώσης με μεθόδους τεχνικής νοημοσύνης
  5. Ψηφιακή διαφύλαξη δεδομένων
  6. Χρήση και επαναχρησιμοποίηση δεδομένων/γνώσης για διάφορους σκοπούς

Ένα Εργαστήριο-κόσμημα με παγκόσμια αναγνώριση και περγαμηνές

Οι τομείς στους οποίους η ΕΕ δραστηριοποιείται έντονα, είναι η 3Δ μαζική Ψηφιοποίηση και  η λεπτομερής τεκμηρίωση και αρχειοθέτηση της Πολιτιστικής Κληρονομίας στην Europeana, τομείς στους οποίους το ΤΕΠΑΚ πρωτοπορεί και διαθέτει τεράστια εμπειρία.

Επίσης, μια απίστευτη πρωτοπορία και αναγνώριση σε Ευρωπαϊκό ,αλλά και παγκόσμιο επίπεδο,  κατέκτησε το  Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομίας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου/Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ, αφού ο Εκτελεστικός Οργανισμός Έρευνας (REA – Research Executive Agency) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ,ανακήρυξε το έργο Marie S. Curie ‘ITN DCH -Initial Training Network for Digital Cultural Heritage’, με συντονιστή το παραπάνω εργαστήριο, ως ένα από τα πέντε πιο επιτυχή επιστημονικά έργα της δεκαετίας (2009-2019 – one of the BEST LIFE-CHANGING PROJECTS), στον τομέα της Έρευνας, Καινοτομίας και Εκπαίδευσης.

Αυτό που πραγματικά είναι τιμητικό  για το Εργαστήριο Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομίας /Έδρα UNESCO του ΤΕΠΑΚ και το κατατάσσει στα πιο διάσημα παγκοσμίως, αλλά και συγκινητικό για όλη την Κύπρο,  είναι  ότι η διαδικασία της επιλογής, των πιο επιτυχημένων -και χρήσιμων για την επιστήμη και τον άνθρωπο - Έργων,  έχει γίνει από ανεξάρτητους αξιολογητές και μετά από σκληρό ανταγωνισμό, αφού τα κρινόμενα έργα ήταν  πολλές χιλιάδες (περίπου 30 χιλιάδες), σε όλη την Ευρωπαϊκή ήπειρο και μέσα σε όλα αυτά, το παραπάνω έργο του ΤΕΠΑΚ κατατάχθηκε στα πέντε  πιο επιτυχημένα της τελευταίας δεκαετίας 2009-2019!

Διεθνή βραβεία, παγκόσμια αναγνώριση και μεγάλες διοργανώσεις

Τον περασμένο χρόνο 2018,  δύο ακόμα διεθνή βραβεία, ιδιαίτερα τιμητικά, προστέθηκαν στις πολλές παγκόσμιες διακρίσεις, που έχει, μέχρι σήμερα, κατακτήσει το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, μέσω του Εργαστηρίου Ψηφιακής Πολιτιστικής Κληρονομιάς / Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά .

Συγκεκριμένα, τo εργαστήριο έλαβε μέρος με δύο (2) Ευρωπαϊκά έργα, στην έκθεση με τίτλο "Fair of European Innovators in Cultural Heritage" (Οκτ. 2018),  όπου διοργανώτρια αρχή ήταν η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης και Πολιτισμού (DG Education and Culture) και στην οποία επιλέχθηκαν για να παρουσιαστούν τα σαράντα (40) πιο πρωτοπόρα και καινοτόμα Ευρωπαϊκά έργα, από όλα όσα χρηματοδοτήθηκαν από προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπου και απονεμήθηκε, στο παραπάνω εργαστήριο, μέσα από ανοικτή ψηφοφορία, το βραβείο του “Best Innovation Award”.

Η αναγνώριση του παγκόσμιου ρόλου του Εργαστηρίου/Έδρα της ΟΥΝΕΣΚΟ στην Ψηφιακή Πολιτιστική Κληρονομιά του ΤΕΠΑΚ, στο χώρο της Πολιτιστικής Κληρονομιάς, επιβεβαιώνει, όχι μόνο την αξία του σε παγκόσμιο επίπεδο, αλλά και τη συστηματική, μεθοδική, πρωτοπόρα και καινοτόμα εργασία του όλα αυτά τα χρόνια, καθιστώντας την Κύπρο, παγκόσμιο κέντρο εξελίξεων στο χώρο της Επιστήμης, της Καινοτομίας, της Έρευνας και της διαμόρφωσης της παγκόσμιας πολιτικής στη διαχείριση και διάσωση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Ανθρώπου.

Η διεκδίκηση Ευρωπαϊκών πόρων και η υλοποίηση, με τον καλύτερο τρόπο, όλων των έργων, όχι μόνο παράγει εξαιρετικό, εθνικής σημασίας, έργο για την Κύπρο, αλλά δίνει ευκαιρίες απασχόλησης και σταδιοδρομίας σε δεκάδες νέους επιστήμονες, οι οποίοι εργάζονται σε ένα, υψηλής ποιότητας, περιβάλλον έρευνας και καινοτομίας.