ΤΕΠΑΚ: Προβολή του ντοκιμαντέρ "Ο Ήχος των Φολκ"

To Aura Lab, σε Συνεργασία με το Τμήμα Καλών Τεχνών του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και με την υποστήριξη του Λαογραφικού Ομίλου Λεμεσού, παρουσιάζει το ντοκιμαντέρ του Γιάννη Χρηστίδη "Ο Ήχος των Φολκ".

Διερευνώντας τις πολιτισμικές, κοινωνικές και πολιτικές ρίζες των παραδοσιακών χορών μέσα από τα μάτια παθιασμένων χορευτών, το ντοκιμαντέρ παρουσιάζει τον δημιουργικό, συλλογικό και κοινοτικό χαρακτήρα αυτών του αρχέγονων ειδών χορού.

trailer: https://youtu.be/R7yD2g0EdPQ

Studio 55 (πλησίον Ριάλτο) | Σάββατο 15 Οκτωβρίου | 19:30

θα ακολουθήσει σύντομο Q&A με τον σκηνοθέτη.

Η ταινία δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Horizon 2020 - Terpsichore, και έκανε πρεμιέρα στο 24ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.

Μετά την προβολή της ταινίας, η ΝΩΑΙΝΑ θα ερμηνεύσει με μια κιθάρα δικά της κυκλοφορημένα και ακυκλοφόρητα κομμάτια.