Οι φοιτήτριες/ητές του ΤΕΠΑΚ «ανακρίνουν» τους υποψήφιους Προέδρους

Με στόχο την ενθάρρυνση της ενεργού συμμετοχής των νέων στα κοινά και τις δημοκρατικές διαδικασίες, με αφορμή τις επικείμενες Προεδρικές εκλογές, η Σχολή Επικοινωνίας και Μέσων Ενημέρωσης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) διοργανώνει τον Νοέμβριο σειρά ραδιοφωνικών συναντήσεων με τη συμμετοχή των υποψηφίων για την Προεδρία της Δημοκρατίας και φοιτητριών/ητών του ΤΕΠΑΚ.

Σκοπός των συναντήσεων είναι αφενός να δώσουν τη δυνατότητα στις/στους φοιτήτριες/ητές να συνομιλήσουν με τους υποψήφιους Προέδρους και να τους υποβάλουν τα ερωτήματά τους και αφετέρου να ενθαρρύνουν τους/τις νέους/νέες να εγγραφούν στους εκλογικούς καταλόγους και να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα στις επερχόμενες εκλογές.

Οι συναντήσεις, διάρκειας μιας ώρας, θα πραγματοποιηθούν δια ζώσης στο στούντιο του ραδιοφώνου της κοινότητας του ΤΕΠΑΚ «CUT Radio», το οποίο εκπέμπει στους 95.2 fm για το κέντρο της Λεμεσού και διαδικτυακά σε όλο τον κόσμο!

Σε κάθε ραδιοφωνική συνάντηση θα συμμετέχει ένας υποψήφιος μαζί με φοιτητές/ήτριες των δύο ακαδημαϊκών Τμημάτων της Σχολής, του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου και του Τμήματος Δημόσιας Επικοινωνίας, καθώς επίσης με εκπροσώπους της Φοιτητικής Ένωσης και των φοιτητικών παρατάξεων του ΤΕΠΑΚ.

Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων, ο/η κάθε φοιτητής/ήτρια θα έχει το δικαίωμα υποβολής μιας ερώτησης και μιας διευκρινιστικής ερώτησης προς τον εκάστοτε υποψήφιο, στοχεύοντας στην ανάπτυξη ενός ανοικτού και ελεύθερου διαλόγου γύρω από θέματα που ενδιαφέρουν και απασχολούν σήμερα τη νεολαία του τόπου. Όσοι/όσες φοιτητές/ήτριες δεν συμμετέχουν στις συναντήσεις, θα μπορούν να στείλουν τις ερωτήσεις τους για να υποβληθούν προς τους υποψήφιους μέσω των social media ή του live chat του CUT Radio: https://www.cut.ac.cy/cut-radio/live/

Οι δύο πρώτες εκπομπές θα πραγματοποιηθούν την τρέχουσα εβδομάδα. Η πρώτη εκπομπή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 1η Νοεμβρίου, με καλεσμένο τον υποψήφιο κ. Μάριο Ηλιάδη και την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου, με καλεσμένο τον υποψήφιο κ.  Χριστόδουλο Πρωτοπαπά, στις 11 το πρωί.

Τις εκπομπές στηρίζει η Υπηρεσία Επικοινωνίας, Προώθησης και Διεθνοποίησης του ΤΕΠΑΚ και θα συντονίζει ο Λειτουργός της Υπηρεσίας, Γιώργος Μιχαήλ.

Συντονιστείτε στους 95.2 FM ή ακούστε διαδικτυακά τις εκπομπές μέσω της ιστοσελίδας του σταθμού: https://www.cut.ac.cy/cut-radio/